137 gün denizde kalan Fransız maceracı kurtarıldı: Türk kaptan, yaşananları anlattı


Bu videoyu izlemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin

DHA

Türk denizcilerin görevli olduğu özel bir şirkete ait ham petrol gemisi, Atlantik Okyanusu’nda ilerliyordu.

24 Haziran Cumartesi günü Amerikan Sahil Güvenliği’nin uyarısıyla, bir süre önce denizde kaybolan bir tekne için kurtarma operasyonu başlatıldı.

Kanarya Adaları’ndan denize açılan Fransız maceracı Didier Bovard’ın içinde yer aldığı, pedal ile hareket eden özel yapım tekne, Porto Riko açıklarında Türk denizcilerin 6 saatlik çabasıyla güverteye çekilerek, kurtarıldı.

137 gün boyunca okyanustaydı

Gemide Türk denizcilerle poz veren Fransız maceracının ilk isteği ise asitli içecek (kola) oldu.

137 gün boyunca okyanusta olduğu öğrenilen Fransız adam, gemiden U.S. Customs and Border Protection ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği ekipleriyle birlikte ayrıldı.

Geminin kaptanı Necati Doğan ise yaşananları sosyal medya paylaşımlarıyla şöyle anlattı:

Yerel Ulaştırma Bakanlığı iletişime geçti

24 Haziran Cumartesi sabahı saat 09.30’da şirketten bir telefon geldi ve dediler ki, ‘Yerel Ulaştırma Bakanlığı bizimle iletişime geçti. USCG Amerika Sahil Güvenliği size mesaj atacak, arama kurtarma çalışmasına katılacaksınız, mesajı alınca gerekli prosedürü başlatın.’ Sonra Amerika Sahil Güvenliği’nden mesaj geldi. Mesajda şöyle diyordu, ‘Porto Riko’nun 200 mil kuzeyinde bir tekne acil durumda, sürükleniyor, hareket kabiliyeti yok, arkasından fırtına geliyor, fırtınaya kapılırsa kurtarılamaz ve en yakın gemi sizsiniz, onu kurtarmanızı istiyoruz, şirketinizle iletişime geçtik.’

Kurtarma operasyonu

Doğan, kurtarma operasyonuyla ilgili bilgi verdiği paylaşımlarının devamında şunları söyledi:

Bize tam bir koordinat verdiler, gemiyi en hızlı şekilde o mevkiye götürüp o tekneyi kurtarmamızı istediler. Hemen gerekli prosedürü başlattık, gemiyi oraya en hızlı ulaşacak rotaya çevirdik. Tüm personeli köprü üstüne topladık ve 4 saat kadar mesafede bir arama kurtarma çalışmasına katılıp, mahsur kalmış 6 metrelik küçük bir botu kurtaracağımızı söyledik ve planı anlattık, küçük bir prova ve yapılacakları anlatıp, herkesi yerli yerine yerleştirdik. Geminin en başına, en uç kısımlarına, kırlangıçlara, radarların başına ve telsize. Teknenin telsizine ulaşabilmek için, sürekli anonslar geçildi. Sürekli Amerika Sahil Güvenliği ile koordinat güncellemeleri gerçekleştirildi ve teknenin sürüklenme ihtimalinin yüksek olduğu mevkiler işaretlendi. Kıç düdüklerle uyarılar devam etti.

Islıkla uyardı

“Yaklaşık 4 saatlik bir aramadan sonra, sadece parlayan bir ayna görüp, parlayan aynaya doğru yöneldik” diyen Doğan, şöyle devam etti:

Yol kesip tekneye iyice yaklaşıp, sancak taraftan vinçle almayı planladık. Burada benim görevim güverteye gidip, planı uygulamaktı. 200 metreye kadar halat atabilen fırlatma aparatını da alıp güverteye gittim. Islıkla adamı uyarıp, botun içine girmesini halat atarı fişekleyeceğimizi söyledik, o da bota kendini tamamen kapattı. Mümkün mertebe rüzgardan etkilenmeyecek şekilde en uzağa fırlatıp 200 metrelik ince halatın bir kısmının 6 metrelik tekneye taktırmaya çalışacaktık, çok şükür becerebildik.

Asitli içecek istedi

Doğan kurtarma operasyonunu, “Adam halatı tuttu ve biz de tekneyi tutabilecek daha kalın bir halat gönderdik ama gemiyi yerinde tutmak zordu. Sonra plan değişti, botu ve bottaki adamı iskele taraf yani sol taraftan almak için vinci iskeleye çevirdik. Bir yandan 4 kişi, adamın botunu iskele bordaya kontrollü bir şekilde çekiyorduk. Adam çok yorgun bitkin görünüyordu. Adama hemen su, çikolata verdik kan şekeri yerine gelsin diye ve tansiyonunu ölçtük. Önce asitli içecek istedi, sonra ‘No Power’ (Gücüm yok) falan dedi, şekerli bir şeyler istedi.” şeklinde anlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*