63.3 milyon kilowatt saatlik enerji tasarrufu

EKONOMİ SERVİSİ – Şirketten yapılan açıklamada, “Turkcell’in verimlilik yaklaşımıyla elde edilen tasarruf miktarı, 23 binden fazla hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimine denk geliyor. Bu sayede Turkcell, büyüyen altyapısıyla birlikte artan ihtiyaçlarına rağmen 2022 yılında tükettiği toplam enerji miktarını 2021’deki seviyenin yüzde 3,4 oranında altında gerçekleştirdi” denildi.

Yenilenebilire odaklandı

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Yenilenebilir enerji çözümlerini kullanıyor ve bu alandaki kapasitemizi her geçen yıl artırıyoruz. Bu amaçla baz istasyonlarının yanında kurduğumuz ve ‘Greensite’ olarak adlandırdığımız solar panel çözümlerini 2022’de hızlandırdık. Bu çözüm sayesinde baz istasyonlarının ihtiyacı olan enerjiyi, yapay zeka destekli teknolojiyle güneş enerjisinden karşılayabiliyoruz. 2022 yılında 500’den fazla baz istasyonunda bu güneş panelleri çözümünü hayata geçirdik. Güneş enerjisi eksenli yatırımlarımızı bir önceki yılın kurulu gücüne göre üç kattan fazla artırarak 1,4 MW‘a çıkardık. Bu çözümle hem elektrik şebekesinden kullandığımız enerji miktarını azaltıyor hem de baz istasyonlarımızın servis sürekliliğini artırarak müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik odaklı bu yatırımlara, 2023 yılında da hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.”

Sezgin ayrıca şebekedeki enerji tüketimlerinin uzaktan takibi ve kontrolünün, tamamen Turkcell mühendislerinin yerli imkanlarla geliştirdiği enerji yönetim sistemi üzerinden gerçekleştirildiğini belirterek, geliştirilen yapay zeka uygulamasıyla enerji yönetiminde verimliliğe büyük katkı sağlandığına dikkat çekti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*