Aday için kritik tarih 13 Şubat

Mehtap Gökdemir – İYİ Parti’nin ev sahipliğinde dün yapılan Atılı Masa toplantısında liderler, cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceklerini görüştü. Altılı Masa’daki kurmaylar, adayın 13 Şubat’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıdan sonra açıklanabileceği yorumunu yaptı. Karşılama heyetinde olan İYİ Partili Cihan Paçacı’nın liderlerin görüşmesi sürerken görevinden istifa etmesi toplantıya damgasını vurdu.

Altılı Masa, 11’inci toplantısını dün İYİ Parti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, liderleri kapıda tek tek karşıladı. Toplantıya ilk gelen lider Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Ardından sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve son olarak da Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldi.

9 saat süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

ERDOĞAN ADAY OLAMAZ: Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanı’nın, Anayasa’ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

14 MAYIS MESAJI: Bununla beraber, Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizin bu hukuksuz düzene “Yeter” cevabı vereceğinden emin olan bizler, Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapmayı planladığı seçime halkımızdan aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla ve ülke sevdamızla hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

ADAY BELİRLEME SÜRECİ: Bugünkü (dünkü) toplantımızda seçimi kazanmaya ve ülkemizi halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetmeye dair çok somut adımlar attık. Tamamlama aşamasına geldiğimiz Geçiş Sürecinin Yol Haritasını, cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız.

MUTABAKAT METNİ: Bu toplantımızda 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşacağımız Ortak Politikalar Mutabakat Metni konusunda da anlaşma sağladık. Ülkemizin öncelikli konuları için hazırladığımız somut hedef, politika ve projeleri dokuz ana başlık ve yetmiş beş alt başlıkta topladık.

MİLLET İTTİFAKI VURGUSU: Toplantımızda son olarak Millet İttifakı’nın seçeceği Cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceğimizi de konuştuk. Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz. Bir kez daha ilan ediyoruz ki; Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, “Yeter! Söz Milletindir” diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır.

SONRAKİ TOPLANTI: Bir sonraki toplantımız Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde, 13 Şubat 2023 Pazartesi günü yapılacaktır.

Karamollaoğlu mu adayı açıklayacak?

Bir sonraki toplantının Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 13 Şubat Pazartesi günü yapılacak olmasına ilişkin kurmaylar, “Toplantı tarihi önceden belirlenmemişti. Orada belirlendi. 13 Şubat’ta aday açıklanabilir. Temel Bey diğer genel başkanlarla birlikte kameraların karşısına çıkıp adayı açıklayabilir” yorumunu yaptı.

Kurmaylar, bildirideki Millet İttifakı vurgusuna ilişkin “Artık Altılı Masa değil, Millet İttifakı diyeceğiz. İlk kez Millet İttifakı ibaresi kullanıldı. Artık ittifaka dönüştü. Bunun da göstergesi. Artık Altılı Masa ifadesi kullanmıyoruz” dedi.

Altılı Masa menüsü

Toplantıya ev sahipliği yapan Akşener, konuklarına ilk olarak Regaip Kandili nedeniyle kandil simidi, kayısı, incir, börek, poğaça ve kurabiyelerin yer aldığı bir sunum yaptı. Toplantı sürerken yenilen öğlen yemeğinin menüsünde ise, düğün çorbası, su böreği, etli yaprak sarma, kuzu incik, meyveli muhallebi, meyve yer aldı. Aynı menü toplantıyı takip eden basın mensuplarına da ikram edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*