Çalışmaların başladığı fay hattı! Yer altının tomografisi çekilecek

Saros Körfezi’nden Yunanistan’a doğru devam eden Kuzey Anadolu Fay zonuna yakınlığıyla bilinen Edirne ve ilçelerinde mikrobölgeleme araştırmasıyla yer altının büyütme değeri, hakim titreşim periyodu, zemin sıvılaşma potansiyeli ve Vs30 enine dalga değişimi belirlenecek. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, araştırmalara çok kısa bir zamanda başlanacağını ifade etti.

Edirne’nin Keşan ve Enez ilçelerinin Kuzey Anadolu Fay zonuna göreceli olarak daha yakın olduğunu belirten Kaya, mikrobölgeleme araştırmasıyla yer altının tomografisini, ultrasonunu çekmeyi hedeflediklerini açıkladı. Kaya, çalışmanın tamamlanmasıyla sözel yerine veriler üzerinden konuşulacağını ve çıkan sonucun hem yerel yönetimlerle hem de AFAD ile paylaşılarak, yapılacak inşaatlara bir taban hazırlanacağını vurguladı.

ALÜVYON ORTAM HARİTALANDIRILMIŞ OLACAK

Jeoloji mühendisleri, jeofizik mühendisleri, inşaat mühendisleri ve kent plancılarıyla bu çalışmayı birlikte yürüteceklerini vurgulayan Kaya, Tunca ve Meriç nehirlerinin getirdiği alüvyonların da inceleneceğini açıkladı. Alüvyonların kalınlığından taşıma gücüne, büyütmesinden zemin hakim titreşimine kadar inceleme yapmayı hedeflediklerini söyleyen Kaya, “Zaman zaman makro bölgeleme çalışmasıyla 300 metre derinleri görebileceğimiz araştırmalar yapmak zorunda da kalabiliriz, o derinlikte de araştırmamızı gerçekleştireceğiz. Tunca ve Meriç nehirlerinin sınırlarımıza girişinden itibaren Ege Denizi’ne dökülene kadar güzergah boyunca nehir civarında çalışma yapılacak. Bu çalışma yapılırken oralardaki alüvyon ortam haritalandırılmış olacak” dedi.

TAŞIMA GÜCÜ, ZEMİN HAKİM TİTREŞİM PERİYODU, SIVILAŞMA POTANSİYELİ ORTAYA KONULACAK

Yer altının tomografisini çekerken belirli istikametler boyunca yere kablolar serdiklerini ve yer altının tomografisini çektiklerini anlatan Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, ardından bilgisayar ortamında değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Çalışma tamamlandığında yer altında bulunan yapıların ortaya çıkacağını belirten Kaya, “Yer altını nasıl ortaya koyuyorsak, Edirne zemininin su içeriğini, katmanların derinliği gibi ciddi parametreleri bize verecek. Taşıma gücü, zemin hakim titreşim periyodu, sıvılaşma potansiyeli ve Vs30 hızı gibi ve büyütme değeri gibi parametreleri başka yöntemlerle ortaya koyacağız” açıklamasında bulundu.

Yapılarda da inceleme yapmanın mümkün olduğunu açıklayan Kaya, çekilen röntgende donatıların varlığı, uyulması gereken kurallara uyulup uyulmadığı, kolonların, kirişlerin ve duvarların sağlamlığı konusunda fikir yürütebildiklerini, ayrıca kolonlarda, kirişlerde ve duvarlarda nem olup olmadığını ortaya koyabildiklerini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*