CHP’den hayali seçmen uyarısı

MEHTAP GÖKDEMİR- CHP Parti Okulu’nun Hukuk Çözüm Masası “Seçim Güvenliği Sorunu İçin Çözüm Raporu” hazırladı. “Hayali seçmen” uyarısı yapılan raporda, mükerrer oy kullanımının önlenmesi için seçimlerde oy kullanan seçmenlere parmak boyası uygulaması önerildi.

“Oy torbası nöbeti” önerisi de yer alan raporda, seçim sürecinde 6’lı masa ile iş birliği ve dayanışma içinde olunması, şikâyet ve itirazlarda da birlikte hareket edilmesi istendi.

Hukuk Çözüm Masası tarafından hazırlanan Seçim Güvenliği Sorunu İçin Çözüm Raporu’nda, seçim güvenliği için öneriler şöyle sıralanıyor:

Parmak boyası önerildi

*Seçimden önce seçmen sayısının doğru tespit edilmesiyle ilgili titizlikle çalışılmalı, adresler tek tek kontrol edilip mükerrer ya da hayali seçmen olup olmadığı saptanmalı, seçmen kütüklerinin doğruluğu incelenmelidir.

*Mükerrer oy kullanımının önlenmesi için seçimlerde oy kullanan seçmenlere parmak boyası uygulaması yeniden uygulanmalıdır.

*Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası süreçlerde 6’lı masa (Muhalefet Partileri) ile iş birliği ve dayanışma içinde olunmalı şikâyet ve itirazlarda da birlikte hareket edilmelidir.

*Seçim ve sandık güvenliği açısından barolarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve gönüllülerle iş birliği yapılmalı, her binaya en az bir avukat görevlendirilmelidir.

*Sandık görevlilerine (asıl ve yedek olmak üzere) sandık müşahitlerine, bina ve alan sorumlularına sandık güvenliği eğitimleri (mümkünse uygulamalı) verilmeli, eğitim almayanlara görev verilmemelidir.

*Sandıklarda seçim sonuçlarının belirleyicisi olan ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları eksiksiz olarak temin edildikten sonra, fotoğrafları çekilerek ve en kısa yoldan bina sorumluları aracılığıyla ilçe merkezlerine bildirilmelidir.

*Seçim sonuçlarının birleştirilmesi aşamasında internet ve enerji kesilmesi gibi aksaklıklar için önlem alınmalıdır.

*Sandık başında fiilen görev yapan sandık görevlilerinin, sandık sonuç tutanaklarını oy sayım ve döküm işlemleri tamamlanmadan önce kesinlikle imzalamamaları ve sandık başını terk etmemeleri sağlanmalıdır.

*Sandık görevlileri, oy torbalarını son ana kadar korumalı, torbayı teslim edinceye kadar oradan ayrılmamalıdır.

*Tutanakların birleştirilmesinden sonra listelerin elektronik ortamda toplandığı aşamalardaki kayıplar ve usulsüzlüklerle ilgili partiler çok sıkı takipte olmalı ve alınacak bu tedbirler somut bir biçimde paylaşılarak halka güven verilmelidir.

Kılıçdaroğlu  Akşener’i ziyaret etti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i partisinin genel merkezinde ziyaret ederek, 2 Ekim’de gerçekleşecek altılı masa toplantısının gündemine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. CHP lideri ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantı için masadaki diğer liderlere yönelik başlattığı ziyaret turunu dün Akşener ile görüşerek tamamlamış oldu.

Kılıçdaroğlu’nu, İYİ Parti kurmayları Koray Aydın ve Cihan Paçacı kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de geldi. İki liderin görüşmesi basına kapalı ve baş başa gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ‘olumlu’ geçtiği ifade edildi. Kurmaylar görüşmeye ilişkin, “Herhangi bir sorun yok” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*