Çobanlık yaparken LGS 2’ncisi oldu! Bakan Yumaklı’dan Muhammet Halil’e telefon

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Elazığ’a en uzak mesafedeki Arıcak ilçesine bağlı Serinevler Mahallesi’nde yaşayan Muhammet Halil Yazar, kasap olan babasına kışın yardım ederken, yazın ise yaylalarda hayvan otlatarak ailesine destek oldu. Çobanlık yaparken LGS’ye hazırlanan Yazar, 4 Haziran’da gerçekleştirilen sınavdan 494 puan alarak Türkiye 2’ncisi oldu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, telefonla aradığı Muhammet Halil Yazar’ı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Yazar ise LGS’de elde ettiği böyle bir başarıdan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Tıp fakültesinde eğitim almayı düşündüğünü ancak tarım alanına da yönelebileceğini belirten Yazar, “Gelecekte yiyecek, içecek, su kaynaklarımız azalacaktır. Bunlar için de devletimize katkı sağlamayı düşünürüm” dedi. 

Yazar’ın babası Yücel Yazar ile de telefonda görüşen Bakan Yumaklı, “Pırlanta gibi bir evlatyetiştirdiğiniz için sizi çok tebrik ediyorum” dedi.

Baba Yücel Yazar ise 20 sene önce Arıcak’ta lise mezunu bile bulmakta zorluk çektiklerini; ancak bugün ilçede 300’e yakın öğretmenin bulunduğunu dile getirerek, “Bu başarı için devletimize ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Çocuğumun da ileride devleti için nerede, nasıl bir pozisyon alması gerekiyorsa bunun için elimizden geleni yapmaya çalışırız” diye konuştu.

‘TÜRKİYE YÜZYILINI ÜRETİM YÜZYILI YAPALIM’

Bakan Yumaklı, Muhammet’in tarım sektörüne yönelmesi halinde bundan memnuniyet duyacaklarını belirterek, “Bizim dimağı açık, zeki, çalışkan gençlere ihtiyacımız var ki; Türkiye Yüzyılı’nı üretimin yüzyılı yapalım. Tarımda dünyada emsallerimizin zaten birçok noktada ilerisindeyiz; ama çok daha ilerisinde olalım inşallah” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*