Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Siz kardeşlerimle birlikte tüm Romanlarımıza hayırlı bereketli bir Ramazan diliyorum. Roman kardeşlerimizle bir araya geldiğim her anın benim gönlümde farklı bir yeri var. İftarınızı bizimle paylaşmanızdan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Tüm ayrılıklarımızı dışarıda bırakarak oturduğumuz şu muhabbet sofrasında birleştiriciliğin önemini anlıyoruz. Irkçı düşüncelerin kardeşliğimizi zedelemesine asla fırsat vermeyeceğiz. Ön yargıları kırmak alışkanlıkları değiştirmek elbette atomu parçalamaktan daha zordur, daha çetindir. Tüm zorluklarına rağmen son 20 yılda ön kabulleri değiştirme noktasında hamdolsun çok ciddi mesafeler aldık. Roman vatandaşlarımıza geçmişte yapılan ayrımcı yaklaşımların tamamını elimizin tersiyle ittik.

Romanlarla ilgili de bir sorun, sıkıntı varsa hepsinin üzerine kararlılıkla gittik. Öncelikle ayrımcı ifadeleri kaldırarak başladık. Ayrımcılığa uğrayan herkese hak arama yolunu açtık. Roman nüfusunun yoğunlaştığı şehirlerimizde eğitimden sağlığa her alanda Roman kardeşlerimizi destekledik. İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Roman koordinasyon merkezi açtık. Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizin valiliklerinde bir koordinatör belirliyoruz. 

8 Nisan tarihini Romanlar günü olarak ilan ederek ülke genelinde kutlamalar düzenlenmesini sağladık. Tüm Roman vatandaşlarımızın Dünya Romanlar Gününü tebrik ediyorum.

Sosyal konut projelerimizde Roman vatandaşlarımızı huzurlu evlerine kavuşturuyoruz. Bu çabalarımızda da maalesef muhalefetin eleştirilerinin hedefi olduk. Deprem felaketi sonrasında bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. 85 milyonun hiçbir ferdinin dayanıksız, sağlıksız yapılarda hayatını sürdürmesine gönlümüz razı değildir. Bundan sonraki çalışmalarımızı çok daha kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Roman vatandaşlarımızın bütün haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bizler çocukluk çağlarımızdan biriz, beraberiz, kader arkadaşıyız. Roman kardeşlerimizle beraber büyüdük. Kendi öz yurdumuzda kimi zaman parya muamelesine maruz kaldık. Kimimiz inancından dolayı ötekileştirildi, kimimiz dış görünüşünden dolayı hor görüldü. Kimimiz baskıyla karşılaştı. Bizi yıllarca yok saydılar, dışladılar. Kendilerine hak gördükleri şeyi bizlere layık görmediler. Aba altından sopa gösteren kibir kulelerine asla boyun eğmedik. Hakkımız olanı almak ve korumak için bu ülkede çok çetin mücadeleler verdik. 40 yılı aşan zorlu ve sancılı yolculuğun sonunda bugün hayal bile edilemeyen yerlere ulaştık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*