Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ABD ön şart koşarsa tarafsızlığını kaybeder

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün Ankara’da düzenlenen Diplomat Akademi Kampı’na katıldı.

Burada, kendisine yöneltilen soruları cevaplandıran Kalın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine ilişkin konuştu.

Kalın, ABD’den F-16 alımıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

“Finlandiya’da İsveç’teki gibi bir durum yaşanmadı”

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Biz prensipte NATO’nun genişleme ilkesini destekliyoruz. Bildiğiniz gibi İsveç geçen sene bir anayasa değişikliği yaptı. Yeni terörle mücadele yasasını tamamlamak için hazirana kadar zamana ihtiyaçları olduğunu kendileri belirttiler. Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesi öncesi bu ülkelerin üye olmasını istiyorlar. İsveç tarafı bu yasayı yazıp uygulamaya geçirdikten sonra Türkiye’nin taleplerini yerine getirebileceğini söylüyor. Biz de buna göre tekrar bakar, bir değerlendirme yaparız dedik. Finlandiya’da İsveç’teki gibi bir durum yaşanmadı.

“Türkiye’nin kaygıları giderilirse olumlu adım atacağımızı söyledik”

Terör temizlenirse Türkiye bunu karşılıksız bırakmaz. Bizim açımızdan ortaya konan ilkeler çerçevesinde adımlar atılır ve Türkiye’nin kaygıları giderilirse olumlu adım atacağımızı söyledik ancak bunun tersi olaylar olursa, bizim için kabul edilemezdir. Görüşmeleri de ileri bir tarihe erteledik. Bu tür olaylar yaşanırsa sürecin ilerleyemeyeceğine dair pozisyonumuz aynı. Kendileriyle görüşüyoruz, belki önümüzdeki haftalarda bir netlik oluşur.

“ABD ön şart koşarsa tarafsızlığını kaybeder”

Biz F-16 programını hava gücümüzü kuvvetlendirmek için değerli bir alternatif olarak görüyoruz. ABD ön şart koşarsa tarafsızlığını kaybeder. Kendi milli imkanlarımızla, yeni teknolojileri geliştirmeye devam ederiz. SİHA’da son yıllarda muazzam ilerlemeler kaydedildi. Bu imkan ve kabiliyetlerle Türkiye çok ileri noktaya geldi. Biz milli güvenliğimizi, sınır güvenliğimizi sağlama noktasına kendi imkanlarımı geliştirmeye devam ediyoruz. Nasıl bir şart getireceklerine bağlı, biz F-16 programının sona ermesini istemeyiz. Bu mevzu kongrede takılırsa ona göre bir değerlendirme yaparız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*