‘Değişim yapılmadan bu parti iyiye gitmez’

Mehtap Gökdemir – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki günkü grup toplantısında “Gemiyi limana sağlam götürmek yine kaptanın görevidir. Değişimin önünü sonuna kadar açacağım” demişti. Kılıçdaroğlu parti kulislerinde farklı yorumlara yol açan bu açıklamasının ardından dün Ankara’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi. CHP liderinin daveti üzerine gerçekleştiği belirtilen buluşmaya Çankaya Belediyesi’nin Altılı Masa toplantılarının da yapıldığı Ahlatlıbel tesisleri ev sahipliği yaptı. Görüşme başladıktan bir süre sonra Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de tesislere geldi.

‘Güzel olacak her şey’

Seçimden sonra üçüncü kez bir araya gelen İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’nun dünkü görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından İstanbul Havalimanı’na gelen İmamoğlu da basın mensuplarının sorusuna “Görüşeceğiz tabii, Genel Başkanımızla her zaman görüşüyoruz zaten. Güzel olacak her şey” dedi.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede ‘değişim talepleri’, ‘kurutay tarihi, kurultay seçimlerden sonraya kalırsa ne olacağı’, ‘partinin geleceği’ ve İmamoğlu hakkındaki hukuki süreç konuşuldu. İmamoğlu’nun “değişim yapılmadan bu parti iyiye gitmez” düşüncesini bir kez daha dillendirdiği öğrenilirken, Kılıçdaroğlu’nun ise “sürece bakalım” şeklinde renk vermeyen ifadeler kullandığı belirtildi.

İmamoğlu’na yakın kaynaklar “olumlu geçen bir görüşme olmuş” bilgisini verirken, “Bu olumluluğun nereye evrileceğini hep beraber gorecegiz” ifadelerini kullandılar. Kılıçdaroğlu’nun ise yakın çalışma arkadaşlarına, “İstanbul odaklı konuştuk” dediği öğrenildi. CHP kulislerinden, “Kamuoyuna bir şey söylemediklerine göre bir mutabakatları yoktur. Bu görüşmeler devam edecektir” yorumları yansıdı.

İmamoğlu aday mı?

CHP kulislerine göre; İmamoğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel, kurultayın yerel seçimlerden önce yapılmasını istiyor ve “Eğer kurultay yapıp partide böyle bir heyecan yaratmazsak yerel seçimlerde alabileceğimizin çok altında sonuçlar alabiliriz” değerlendirmesinde bulunuyor. İmamoğlu’nun, kurultayda aday olup olmayacağına ilişkin ise “Değişime önderlik edelim derken kurultay talebini canlı tutarım diyor. Ama açıkça ‘aday olacağım’ ya da ‘olmayacağım’ demiyor” ifadeleri kullanılıyor.

‘Kaptan’ ve ‘liman’ yorumları

Parti kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasının şifreleri de tartışılıyor. Bazı kurmaylar, “güvenli liman” ve “kaptan” sözünü, “Kurultaya kadar kaptanlık etmek” olarak yorumlarken, bazıları da “kontrollü bir geçiş süreci diye anlıyoruz. Kurultayı yerel seçimden sonra yapacağım ve aday olmayacağım diyebilir. Kurultaya kadar kaptanlık” değerlendirmesini yapıyor. Bir grup ise, Kılıçdaroğlu’nun “Ecevit formülünü” hayata geçirdiğini savunuyor. Bu gruptakiler, “Gençleri arkasına alıyor. Kendine PM’de de genç bir ekip seçecek. Onlarla bir savaşa girecek. Değişimin kodlarını değiştirerek İmamoğlu’na karşı el yükseltti. ‘Gençleştireceğim partiyi ondan sonra bırakacağım’ diyor” görüşünü dile getiriyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*