Hakan Bayrakçı CNN TÜRK’te değerlendirdi! Sinan Oğan’ın kararı oyları nasıl etkiler?


14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı. Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Sinan Oğan 5,17 oy aldı. Açıklama yapan Sinan Oğan, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtti. Tarafsız Bölge programında kamuoyu araştırmacısı Hakan Bayrakçı Sinan Oğan’ın yeni kararı değerlendirildi.

Hakan Bayrakçı, “Sinan Bey olsun Ümit Bey olsun kim hangi tarafa destek verirse versin bu 5,17’nin gideceği adresler 0,1 0,2 oynar çok değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasi geleceklerini şekillendirmek için önemlidir. Ümit Bey tarafsız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2’nin 4.1 Tayyip Erdoğan’a gider. Hiçbir açıklama bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar sadece kendi siyasi geleceklerindeki pozisyon için önemlidir. Kemal Bey’in aldığı 45’in kısa bir analizini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, İYİ Parti’nin 10’u var ki başkası olsa daha iyi olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son derece rahatsız ve tedirgin oy verdi. 10 puan yine merkez sağ seçmendir. Bu seçmen yine oyunu verecektir ama bu ikinci tura kaldıktan sonra seçim kendini belli etmiş gibi oldukça daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey’in de çıkışı şu beyler ben ikinci turda 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek sözleri var. Meral Hanım demiştim diyecek.” ifadelerini kullandı.

Katılım tahmini olarak Bayrakçı, “O gece katılım 85.8. 80’lere düşeceğini sanmıyorum. Muhalefet tekrar ümitlenirse muhalefetin katılımı artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar.” açıklamasında bulundu.

Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin de şu ifadeleri kullandı: Sokakta benim hafta sonu gördüğüm şu var Cumhur İttifakı seçmenine bir güven gelmiş. İlk turda psikolojik üstünlük Millet İttifakı’ndaydı. Cumhur İttifakı seçmenini ben çok motive gördüm. Bu seçmen sandığa çok daha kararlı gidecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*