İki ilçenin isteği: Bizi Antep’e bağlayın

Vatandaşların referandum istediğine dikkat çeken Bilgin, “Biz vatandaşlarımıza bunun sebeplerini sorduğumuzda bütün ilişkilerinin Gaziantep ile olduğunu söylüyorlar, ‘Şanlıurfa’ya gidip gelmiyoruz, bilmiyoruz. Şanlıurfa ile bir ilişkimiz ve bağımız yok’ diyorlar. İçişleri Bakanlığı’na yazdığım dilekçede Halfeti ve Birecik ilçesinin Gaziantep’e bağlanmak istediğini yazdım. Vatandaşların referandum yapılmasını istediğini belirttim” ifadelerini kullandı.

‘BİZE DAHA İYİ BAKAR’

Bilgin, daha önce de Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yazdığını belirterek şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı’na da hastalarımız Şanlıurfa’ya nakil edilmesin diye yazmıştım. Bu hastalar 90 kilometrelik mesafeyi giderken ölüyorlar. Bunları Gaziantep’e gönderelim diye bir talebimiz olmuştu. Gaziantep ile ilçemiz arası 55 kilometre, ancak Şanlıurfa ile mesafemiz 90 kilometre.  Eğer bu konuda referandum yapılırsa yüzde 80-90 Gaziantep’e bağlanması yönünde oy çıkacağını düşünüyorum. Gaziantep bize daha iyi bakar”

İŞTE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyet’in 100. yüzyılı olması sebebiyle ‘100 il, 1000 ilçe’ açıklamasında bulunmuştu. O açıklamayla il olmayı bekleyen ilçeler de gündemdeki yerini koruyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında ‘Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür.’ çağrısı heyecan yaratmıştı.

İl olmak için o ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor. Ayrıca yeni il ve ilçeler için TBMM’den yasa çıkarılması gerekiyor.

Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergesinin değerlendirilmesi gerekiyor.

67 DEN 81’E ÇIKMIŞTI

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999’a kadar devam etti ve 67 olan il sayısı 81’e çıkmıştı.

KULİSLERDE KONUŞULANLAR

Peki kulislerde bu konuyla ilgili ne konuşuluyor? CNN Türk Editörü Gülşen Coşkun geçtiğimiz günlerde ayrıntıları aktarmıştı. Coşkun, şu ifadeleri kullanmıştı:

Aslında daha önce de benzer açıklamalar olduğunda bu konu gündeme gelmişti. AK Parti bu açıklamaları anlamlı bulmuştu ve çalışma başlamıştı. Belirli bir çalışma oldu ama araya seçim girdi ve seçim girince de o çalışma tam olarak olgunlaşamadı. Özellikle de yerel yönetimler yasası ele alınırken bu konu masaya geldi.

Edindiğimiz bilgilere göre; AK Parti MYK’sında da bu konu etraflıca konuşuldu. Bu türden talepler olduğu ifade edildi.

Şimdi Türkiye geneline baktığımızda pek çok ilçe, il olmak istiyor. Pek çok belde de ilçe olmak istiyor. Buna ilişkin çok talep olunca aslında bir şekilde şekilde, Bahçeli’den de bu açıklamalar gelince konu daha da önemli hale geldi. Bu süreçler anlamlı bulununca masaya yatırıldı.

Bundan sonrasına ilişkin daha da fazla çalışma yapılması yönünde bir beklenti var. Hatta bu konu konuşulurken MHP lideir Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikili görüşmeleri sırasında da konu gündeme alınırsa Cumhur İttifakı olarak bu konunun daha çok masaya yatırılabileceği değerlendirmesi yapılmıştı. Mevcut duruma bakıldığında ise, kulislerde son bilgi şöyle;

Özellikle il ve ilçe olmak isteyen bölgeleri küstürmemek adına da önemli bir konu olduğu için yerel seçimler sonrasına bırakılması daha uygun olarak şimdilik konuşuluyor.

İL OLMAYA ADAY İLÇELER İSE ŞÖYLE;

Alanya – Antalya
Akhisar – Manisa
Bandırma – Balıkesir
Cizre – Şırnak
Çorlu – Tekirdağ
Edremit – Balıkesir
Elbistan – Kahramanmaraş
Erciş – Van
Ereğli – Zonguldak
Ereğli – Konya
Ergani – Diyarbakır
Fethiye – Muğla
İnegöl – Bursa
İskenderun – Hatay
Kahta – Adıyaman
Kozan – Adana
Lüleburgaz – Kırklareli
Manavgat – Antalya
Midyat – Mardin
Nazilli – Aydın
Polatlı – Ankara
Siverek – Şanlıurfa
Tarsus – Mersin
Ünye – Ordu
Yüksekova – Hakkari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*