IMF, 2023’te enflasyonla mücadeleye öncelik verecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyanın ortak sorunu olan enflasyonu düşürmeye yönelik politikalara odaklandı.

7. Arap Mali Forumu’nda konuşuldu

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Dubai’de düzenlenen 7. Arap Mali Forumu’nda yaptığı konuşmada küresel büyümede düşüş beklediklerini belirtti.

“Büyüme rakamlarında düşüş bekleniyor”

Georgieva, büyüme rakamlarında düşüş beklediklerini belirterek, 2023 yılında da enflasyonla mücadeleye öncelik verileceğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde düzenlenen 7. Arap Mali Forumu’nda konuşan Georgieva, “Küresel büyüme geçen yıl yüzde 3,4 oranında gerçekleşti.” dedi.

“Küresel ekonomi 2023’te yüzde 2,9 büyüyecek”

Dünya çapında büyüme rakamlarında düşüş beklediklerini kaydeden Georgieva, “Büyüme rakamlarının bu yıl yüzde 2,9 ve gelecek yıl yüzde 3,1 olmasını bekliyoruz.” diye konuşarak şu ifadeleri kullandı:

İki hafta önce açıkladığımız son tahmin, ekim ayına göre daha iyi olsa da büyüme rakamlarında düşüş bekleniyor. 2023’te enflasyonla mücadeleye öncelik verilmeye devam edilecek.

Enflasyonun bu yıl yüzde 6,6’ya düşmesi bekleniyor

Küresel enflasyon oranında düşüş beklediklerini söyleyen Georgieva, “2022’de yüzde 8,8 oranındaki enflasyonun bu yıl yüzde 6,6’ya düşmesini ve 2024’te yüzde 4,3 olmasını öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*