Kahramanmaraş’taki Abdülhamit Han Camii tüm ihtişamıyla ayakta duruyor


Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 25 gün geçti…

Asrın felaketi olarak kayıtlara geçen 2 şiddetli sarsıntı, 11 kenti enkaza çevirdi.

Binlerce binanın yıkıldığı kentlerde, 45 binin üzerinde can kaybı yaşandı. Şimdilerde devlet-millet iş birliği ile depremzedelerin yaraları sarılmaya başladı.

Devletin tüm kurumları sahada hummalı çalışmalar yürütürken, şehirlerin yeniden ayaklandırılması için de planlamalara başlandı.

Öte yandan afet bölgelerinde ayakta kalan yapılar da dikkat çekti.

Bunlardan biri de Kahramanmaraş’ın simgelerinden olan Türkiye’nin en büyük dördüncü camisi Abdülhamit Han Camii.

Hasar görmedi

1993 yılında temeli atılıp 2011 yılında Kahramanmaraş halkının kendi cebinden topladığı paralarla yapılan 81 metre uzunluğundaki dört minaresinde de hasar oluşmadığı görüldü.

Tarihi camide 15 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor.

Şehir siluetine dahil olan caminin asrın felaketi olan depremlere rağmen ayakta kaldığı için mutlu olan vatandaşlar, Abdülhamit Han Camii’nin kent için bir özelliğe sahip olduğunu dile getirdi.

“Mimarisi ile yapısı ile doğru bir şekilde inşa edilmiş”

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası şehir halkının Abdülhamit Han Camii için kaygılandığını dile getiren Mehmet Akif Fırış, şöyle konuştu:

Abdülhamit Han Cami, şehrimizi simgeleyen bir yer olduğu gibi maneviyatı yüksek özel günlerde de dolup taşardı. Deprem olmasına rağmen Cuma günü kapalıydı camimiz ama ona rağmen doldu taştı. Herkes kaygılandı açıkçası. Abdülhamit Han Camiine bir şey oldu mu, yıkıldı mı tarzında. Bir insan nasıl evine kaygılanır, işte Abdülhamit Han Camii de Kahramanmaraş halkı için önemli. Deprem sonrası insanlar buraya akın etti. Büyük bir depreme rağmen Abdülhamit Han Camisi dimdik ayakta. Mimarisi ile yapısı ile doğru bir şekilde inşa edilmiş. Bu kadar büyük bir caminin ayakta kalabilmesi bizler için mutluluk verici.

“Burası ayakta kaldığı için bize manevi güç veriyor”

Kahramanmaraş halkı için özel bir yeri olan caminin şehrin her bölgesinden göründüğünü ve bu caminin depremler sonrası ayakta kalmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Mehmet Ali Alcı ise şu ifadeleri kullandı:

Burası bizlere manevi olarak güç veriyor şu an. Allah’a şükür yıkılmadı, yıkılan camilere de üzgünüz. Caminin ayakta kalmasına da çok mutlu olduk ve bundan dolayı da çok sevinçliyiz. Burası ayakta kaldığı için bize manevi güç veriyor. Ben Allah’a şükür bir haftadır buradayım ve buraya baktığım zaman rahatlama geliyor bana. Yanında da enkaz var burada da dayım var. Burada dayımı ve yengemi kaybettim ama Abdülhamit Han camisini de görünce rahatlıyorum. İnşallah dayım ve yengem deprem şehidi olmuştur. Onlara Allah rahmet eylesin diyorum.

“İnsanların 1 saat boyunca feryatlarını duyduk”

Deprem felaketini yaşayan vatandaşlardan Tuba Demirhan:

Komşularımızın evleri yıkılmış, her yer çığlık, feryat, figan insanların 1 saat boyunca feryatlarını duyduk. Sonrasında da zaten sesleri kesildi. Camimizde abdesthane tarafı yıkıldı diyorlar, içinde de çatlaklar oluşmuş. Burayı kapattılar ki hani vatandaşlar içine girip tekrardan felakete yol açmasın. Dua ediyoruz, inşallah Allah sonumuzu hayretsin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*