Melek feryadı! ‘Yakalanmazsa beni öldürecek’

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Türkiye’de hemen her gün en az 1 kadın erkek şiddeti sonucu can verirken Diyarbakır’da yaşayan Melek Ayva, öldürülen kadınlar listesine girmemek için mücadele ediyor.

Diyarbakır’da yaşayan 25 yaşındaki Melek Ayva 7 yıl önce Zülküf Ayva ile evlendi. İki çocuk sahibi Melek Ayva evliliği boyunca şiddet gördüğü için üç yıl önce çocuklarını da yanına alıp ailesinin evine gitti. 3 yıldır ailesiyle birlikte yaşayan genç kadın, ailesinin evinde olduğu sürece de sürekli ölümle tehdit edildi. Defalarca şikâyetçi oldu ve Zülfikar Ayva hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı. Ancak şikâyetler ve uzaklaştırma kararları Zülfikar Ayva’yı durdurmadı.

TEHDİTLERE DEVAM 

Ayva ölüm tehditlerine devam etti. Genç kadın bunun üzerine yeniden gidip şikâyette bulundu ve uzaklaştırma kararı aldırdı. Zülküf Ayva’ya elektronik kelepçe takıldı. Ancak bunlar da fayda etmedi.

‘İBRET OLACAKSIN’

Ayva geçen mart ayında genç kadının iş yerinin kapsına gitti ve Melek Ayva’yı yüzünden ve vücüdunun farklı yerlerinden defalarca bıçakladı. Ağır yaralanan Melek Ayva’nın sağ eli kullanılmaz hale geldi. Genç kadın gidip yeniden şikâyetçi oldu. Ancak Zülküf Ayva Ramazan Bayramı’nda da, Melek Ayva’nın yaşadığı evin kapısına gidip, “İbret olacaksın” diye not bırakıp yine öldürmekle tehdit etti.

‘ÖLDÜRMEYE GELMİŞTİ’

Korku dolu anlar yaşayan ve hayatından endişe eden Melek Ayva, şunları söyledi: “Evliliğim boyunca şiddet gördüğüm için ayrılmaya karar verdim ancak yine de Zülküf’ten kurtulamadım. Sürekli beni öldüreceğini söylüyor. Defalarca uzaklaştırma kararı aldırdım ama sonuçsuz kaldı. Sırf bu ölüm tehditleri nedeniyle bir süre sığınma evinde de kaldım. Ailemin yanına geldiğimde, beni tehdit etmeye devam etti. En son mart ayında iş yerimin kapısına gelip beni bıçakladı, ölümden döndüm. Öldürmek için gelmişti ama başaramadı. Yüzüme, başıma kollarıma dikişi atıldı. Sağ elimi kullanamıyorum. İşimden de oldum, bu şekilde çalışamam. Ben korkuyorum, iki küçük çocuğum var ve bu adam hâlâ firari. Birileri artık sesimi duysun. Yakalanmazsa beni öldürecek. Bu adam, hapse girene kadar bana huzur yok.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*