Mert Aydın yazdı: Bu dünyadan bir Fontaine geçti

Oyuncu değişikliğinin olmadığı bir dönemde oynayacağına kendi de inanmamıştı. Kramponları oynayacak durumda değildi bu yüzden. Turnuva boyu yedek kalması muhtemel bir arkadaşından ayakkabılarını rica etti. Artık Paraguay maçı için hazırdı.

Fransız bir baba ile İspanyol bir annenin oğlu olan Just Fontaine, 1933 yılında Fransa hakimiyetinde olan Fas’ın Marakeş kentinde dünyaya geldi. Amatör olarak USM Casablanca takımında futbol oynadı. 20 yaşında anavatanına gitti, Nice forması giymek için… 3 sezonda 42 gol attı. 1953’te ilk milli maçında Lüksemburg filelerine 3 gol bıraktı. Yeni bir yıldız geliyordu. Nitekim 1956’da Fransa’nın o dönemki süper gücü Stade Reims’e transfer oldu.

1958’de İsveç’teki Dünya Kupası’na giderken Stade Reims’ten takım arkadaşı Bliard’ın yedeğiydi Fontaine. Ancak Bliard’ın sakatlığı onun için fırsat olacak, o da bu fırsatı tarih yazmak için kullanacaktı. Ödünç kramponla çıktığı Paraguay maçında attığı 3 golle başlangıcı yapıyordu. Kopa ve Piantoni ile birlikte oluşturduğu üçlü, Güney Amerika temsilcisini dağıtmıştı. 7-3 kazanılan maç sonrası günün konusu olmuşlarda İsveç’te.

Güçlü Yugoslavya önünde Fontaine gol canavarı rolünü sürdürüyordu. Maçı 3-2 kaybetmişler ama 2 gol atmıştı. Çeyrek finale yükselebilmek için İskoçya maçı büyük önem kazanmıştı. Fransa 2-1 kazanırken, Fontaine gollerden birine imza atıyordu. Fransa artık Dünya Kupası’nda son 8 takımdan birisiydi ve rakip Kuzey İrlanda’ydı.

Fransa maçı, Fontaine ve arkadaşları için beklenenden çok daha kolay geçiyordu. Golcü futbolcu 2 gol atarken, takımı sahadan 4-0’la ayrılıyordu. Yarı finale yükselen Fransa ve 8 gollü Fontaine büyük sansasyon yaratmıştı.

Yarı finalde ise karşılarında turnuvanın en büyük favorisi Brezilya vardı. Brezilya ve Pele! Garrincha, Didi ve 17 yaşındaki Pele’nin sürüklediği Güney Amerikalılar adeta dans ederek oynuyordu. Fontaine yine golünü atıyordu ama 5-2’lik yenilgi kaçınılmazdı.

Üçüncülük maçında son şampiyon Batı Almanya önündeydi Fransa. Tam bir futbol şöleniydi futbolseverler için. 6-3 kazandı Fransa. 4 gol attı Fontaine. Penaltıyı da atsa 5 olacaktı. Toplamda 13 gole ulaşmıştı. Fontaine’in bir kupada ulaştığı bu sayıya ancak birkaç kupada ulaşılabildi. Klose 4 kupada oynayıp 16 gol atabildi listenin zirvesini yakalayabilmek için. Kendisine birkaç yıl önce sorulduğunda Fontaine de günümüz futbolunda bir turnuvada 13 gol atmanın zorluğundan bahsetmişti.

Fontaine, sakatlıklardan ötürü 1962’de futbolu bırakmasa kariyer gol sayısı nerelere ulaşırdı? 21 milli maçta 30 gol attı. Milli maç sayısının az olduğu o günlerde daha iyi oran yakalamak çok zordu doğrusu.

Futbolculuğu oranında parlak geçmeyen bir teknik direktörlük yaşamı oldu. En büyük başarılarını Fas ile yaşadı. Dünya Kupası rekoru sayesinde hep el üstünde tutuldu. 1 Mart 2023’te 89 yaşında gözlerini yumdu hayata. Arkasında çok büyük bir rekor bırakarak…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*