Mike Pence’in evinde gizli belgeler bulundu

ABD’de her geçen gün yeni gizli belgeler ortaya çıkarılıyor.

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden’ın evinde ve ofisinde gizli belgeler tespit edilmişti.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Indiana’daki konutunda da devlete ait “gizli belgeler” bulundu.

Avukatı açıklama yaptı

Pence’in avukatı Greg Jacob’un, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) yetkilisi Kate Dillon McClure’e yazdığı mektupta, 2017-2021 yıllarında eski Başkan Donald Trump döneminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Pence’in, Indiana’daki evinde yapılan aramada “az sayıda” gizli belgenin bulunduğunu aktardı.

“Hassas ve gizli”

Jacob, Biden’ın gizli belgelerinin çıkmasının ardından Pence’in de ihtiyaten 16 Ocak’ta evini incelemesi için bir avukat tuttuğu bilgisini paylaştı.

Avukatın potansiyel olarak “hassas ve gizli” bilgiler içeren az sayıda belge bulduğunu aktaran Jacob, avukatın bu belgelerin içeriğine bakmayarak derhal Ulusal Arşivlerle iletişime geçildiğini belirtti.

Gözden Kaçmasın Joe Biden’ın evinde 6 gizli belge daha bulundu Haberin Detayları

“Yanlışlıkla kutulara konuldu”

“Gizli” ibareli belgelerin başkan yardımcılığının son döneminde “yanlışlıkla kutulara konularak” Pence’in kişisel evine götürülmüş olabileceği bilgisini paylaşan Jacob, eski başkan yardımcısının evindeki bu belgelerin varlığından habersiz olduğunu kaydetti.

Jacob, Pence’in gizli belgelerin korunmasına yüksek önem atfettiğini, bu kapsamda Ulusal Arşivler ile iş birliği yapmaya açık olduğunu ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*