Milyonların gözü asgari ücret zammında! İşte kulislerde konuşulan rakam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete ara zam açıklamalarının ardından gözler yeniden asgari ücrete çevrildi. Peki asgari ücrete ne kadar zam olacak? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş tahminin açıkladı.

İŞTE ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYECEK İKİ KRİTER

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücret tahminlerimizde iki kriterin belirleyeceği olacağını söylemiştik. Bunlardan birincisi ve en önemlisi haziran sonunda açıklanacak olan enflasyon oranları, ikincisi ise döviz kurlarının haziran sonunda alacağı durum.

Bu iki durum temmuz başında asgari ücretin belirlenmesinde en önemli unsur olacaktır. Şu an için bunu öngörebilmek çok imkan dahilinde olmasa da döviz kurunun 22 TL civarında kalması ve enflasyonun da ilk aylarda açıklanan oranda kalması halinde 10 bin 500, 11 bin TL bandında yeni asgari ücretin belirleneceğini düşünüyoruz.

Dövizde 22 TL bandı kırılır, o zaman 12 bin TL, 12 bin 500 TL rakamı telaffuz edilecektir.

EMEKLİ VE MEMURA ZAM NE KADAR OLACAK?

Memur ve kamu işçilerine yapılan zamlar aynı oranda memur ve emeklilerine yansıtılacaktır. Daha öncesinde sayın Cumhurbaşkanı kamu işçilerine yüzde 45 zam açıkladı. Kamu işçilerinin en düşük maaşı 17 bin TL, memurlara ise 22 bin TL zam yapıldı. Yüzde 45’lik oranın aynı ölçüde memur emeklilerine yansıtılacağı kanaatindeyim. Diğer emekliler ise asgari ücret oranında bir artışla karşılaşacaklardır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN ÖNGÖRÜNÜZ NEDİR?

En düşük emekli maaşının 9 bin 500 TL’ye yükseltileceği kanaatindeyim. Daha önceki söylemlerimde de değindiğim gibi en düşük emekli maaşı 2 yıldan daha az bir sürede 5 katına çıkarıldı. En düşük emekli maaşının yükseltilmesi ile ilgili kamuoyunda güçlü bir beklenti bulunmuyor. Ancak diğer emekli maaşları ile en düşük emekli maaşları arasındaki makas ciddi anlamda kapandığı için diğer emekli maaşları ile ilgili de bir düzenleme önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*