PKK’ya SİHA’larla hassas operasyon

AYDIN HASAN- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cibrin Üs Bölgesi ve Öncüpınar’a düzenlenen saldırıların ardından Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarını karadan destek vasıtalarıyla yoğun ateş altına aldı. Hassas dengeler nedeniyle kritik pozisyonda bulunan Münbiç ile Tel Rıfat’taki terör hedefleri SİHA’ların da katıldığı harekâtla vuruldu. Operasyonda 41 terörist etkisiz hale getirildi.

11 Haziran’da Türkiye’ye yönelik roketli saldırıya karşılık verilmesiyle başlayan operasyonla birlikte bölgede SİHA’lar ve topçu atışlarıyla aralarında sorumluların da bulunduğu toplam 53 terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.

ANINDA KARŞILIK VERİLDİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG, 11 Haziran pazar günü Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki Cibrin Üs bölgesi ile Kilis – Öncüpınar’daki polis yerleşkesine eş zamanlı olarak havan ve çok namlulu roket atar saldırısında bulunmuştu. Anında karşılık veren TSK, saldırının yapıldığı noktaları topçu ateşi ile vurdu. Aralarında terör örgütünün sözde iki yöneticisinin de olduğu yedi terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca örgütün bir karargâhı da imha edildi. Ertesi gün devam eden topçu ateşi ile etkisiz hale getirilen terörist sayısı 12’ye yükseldi.

Terör örgütü hedeflerine yönelik topçu ateşi, salı günü ve dün de sürdü. Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde tespit edilen terör yuvaları, yoğun ateş altına alındı. İlk belirlemelere göre 41 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece son 4 gün içinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53 oldu.

Suriye’nin kuzeyinde SİHA’larla düzenlenen operasyonda, içinde teröristlerin bulunduğu hareket halindeki bir araç böyle imha edildi. 

ARAÇLA BİRLİKTE VURULDULAR

Suriye tarafından yapılan roketli saldırının ardından başlatılan operasyonun kapsamı SİHA’ların da katılımı ile genişletildi. Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde YPG’ye ait hedefler belirlendi. Karadan yapılan topçu atışlarına SİHA’lar da destek verdi. Yerli ve milli üretim mühimmatlarla terör örgütüne ait aralarında sözde karargah, barınak ve sığınakların da yer aldığı çok sayıda hedef imha edildi. Aralarında Akıncı ve Bayraktar TB2’nin de yer aldığı SİHA’larla düzenlenen operasyonda, içinde teröristlerin bulunduğu hareket halindeki bir araç da vuruldu.

ÇEKİLME SÖZÜ VERMİŞLERDİ

Terör örgütü; sınıra 30 kilometre uzaklıktaki Münbiç’i ABD’nin, sınıra 18 kilometre uzaklıktaki Tel Rıfat’ı da Rusya’nın desteğiyle 2016’da işgal etmişti. Rusya ve ABD, bu iki ilçeden PKK/PYD’li teröristlerin çekileceğiyle ilgili sözlerini tutmamışlardı.

FETHİ SEKİN’İN İNTİKAMI ALINDI

EMRİ VEREN TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

ANKARA DHA- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 2017’de polis memuru Fethi Sekin’in şehit olduğu İzmir Adliyesi’ndeki saldırının talimatını veren PKK/KCK’nın sözde özel güç sorumlularından ‘Alişer Çiya’ kod adlı Abdulkahar Karasaç’ı, Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirdi. Terörden Arananlar Listesi’nde gri kategoride yer alan PKK’lı Karasaç’ın terör örgütü tarafından terör amaçlı kullanılan hava araçlarını da geliştirdiği öğrenildi.

Terörist Abdulkahar Karasaç Irak’ın kuzeyinde öldürüldü.

MİT, PKK/KCK’nın sözde özel güç sorumlularından Abdulkahar Karasaç’ın 2017’de polis memuru Fethi Sekin’in şehit olduğu İzmir Adliyesi saldırısının talimatını verdiğini belirledi. MİT, hedef listesine dahil ettiği terörist Karasaç’ı ve bulunduğu yerleri, sahadaki ajanlarıyla yakın markaja aldı.

Terörden Arananlar Listesi’nde gri kategoride yer alan ve terör örgütü tarafından kullanılan hava araçlarını geliştirdiği belirlenen terörist, uzun süren takip sonucu Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonla öldürüldü. Örgütün sözde özel güç birimine bağlı havacılık birimi bünyesinde Suriye ve Irak’ta faaliyet yürüten teröristin, yurt içine yönelik maket uçak ve drone saldırılarının da planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu belirtildi. Güvenlik kaynakları, Türkiye Cumhuriyeti ve güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen eylemlerde yer alan hiçbir teröristin, MİT’ten kaçamayacağını ve dünyanın neresinde olursa olsun mutlaka cezalandırılacağını belirtti.

‘Yüreğimize su serpildi’

İzmir Adliyesi’ndeki saldırının talimatını veren PKK/KCK’lı teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından duygu dolu anlar yaşadığını dile getiren şehit Fethi Sekin’in kardeşi Fikriye Sekin, “Yüreğimize az da olsa su serpildi. Polislerimizin, askerlerimizin ve kimlerin emeği varsa ellerinden öpüyorum. Ayaklarına taş değmesin” dedi. –Elazığ İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*