‘Sabrımızın da bir sonu var’

DHA, İHA  – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Balkan ziyaretinin ilk durağı olan Bosna Hersek’e gitti. Erdoğan, burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasında ‘Savunma Sanayiinde Gizlilik Dereceli Bilgilerin Karşılıklı Korunması ve Mübadelesine İlişkin Anlaşma’, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Selmo Cikotic tarafından imza altına alındı. Görüşmelerin ardından Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç ve konsey üyeleri ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünde burada olmanın, ziyaretlerine ayrıca tarihi bir nitelik kazandırdığını belirten Erdoğan, ilişkileri daha ileri seviyelere taşımak için atabilecekleri adımları ele aldıklarını söyledi. Erdoğan, “Şüphesiz ki şu anda Bosna Hersek, 2 Ekim’de yapılacak bir seçime hazırlanıyor. Seçim arifesinde böyle bir seyahati gerçekleştirmek bizler için de gerçekten ayrı bir mutluluk vesilesi. Türkiye’nin, Bosna Hersek’in huzur, refah ve istikrarına verdiği önemi, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğini, bir kez daha vurguladık” dedi. 

Kimlik kartıyla seyahat 

“Tarafların rızası dahilinde Bosna Hersek’teki mevcut sıkıntıların aşılması amacıyla Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görüşmelerimizde geçen sene yüzde 35’e yakın artışla 876 milyon dolar seviyesine ulaşan ikili ticaretimizi geliştirmek, yatırımlarımızı daha da arttırmak amacıyla neler yapabileceğimizi ele aldık. 2019’da temelini attığımız Saraybosna Belgrad Otoyolu Projesi’ne büyük önem veriyoruz. Sıkıntıların yaşandığı bir konuyu değerli dostlarım bize açtılar. Konunun finans noktasındaki ilişkiler ağı açısından Ziraat Bankası Genel Müdürüme gerekli talimatı verdim. Süratle bu sıkıntıyı da hemen çözecekler. Türkiye olarak Bosna Hersek’e yönelik kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürürken; artık kimlik kartlarıyla, Bosna Hersek-Türkiye arasındaki gidiş gelişleri yapabilme kararını da verdik. Dışişleri Bakanlarımız, süratle gerekli prosedürü bitirecekler. Türkiye’den Bosna Hersek’e, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartıyla seyahat yapılabilecek.” 

‘Gereğini yaparız’ 

Daha önce yaptığı “Bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamalarının hatırlatılması ve Türkiye’nin gerçekten Yunanistan’a askeri operasyon düzenlemeyi düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Eğer ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ diyorsak, ne dedim? Vakti saati geldiğinde TEKNOFEST’te bunu söyledim, bir gece ansızın gelebiliriz. Niye? Eğer ellerinde bu adalar var, bu adalarda üsler var, filan falan, buralardan hareketle bize karşı bu tür böyle gayrimeşru tehditler devam ederse sabrın da bir sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda, biz ne diyoruz? Sabrın sonu selamettir. Biz de o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu da Yunanistan’ın ben bildiğine inanıyorum. O vakit, saat gelirse gereği yapılır. Çünkü bizim uçaklarımıza böyle radar kilitlemesi, şu, bu, filan, bu tür adımları atmak hayra alamet değil.”

Bosna Hersek’te resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic ve Sırp üyesi Milorad Dodik ile görüştü.

‘Erdoğan hepimizin dostu’

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç,  “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’te kim olduğumuz, hangi halktan olduğumuz fark etmeksizin herkese eşit şekilde yaklaşan bir siyaset yürütüyor. Erdoğan hepimizin dostu” dedi. Ukrayna-Rusya savaşına da değinen Caferoviç, “Türkiye’nin son zamanlarda yaptığı çalışmalar ile tahıl koridorunun açılmasına sağladığı katkıdan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in merhum lideri Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti.

Bosna Hersek ile ticaret hedefi 1 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti kapsamında İslam Birliği yeni hizmet binasını ziyaret etti ve müftülere  hitap etti. Erdoğan, ardından Türkiye İş Forumu’na katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada ekonomik ve ticari ilişkilerin ülkeler arasında bağları kuvvetlendirmenin yanı sıra özellikle bu bölgede, istikrar ve barış ortamına da zemin hazırladığını belirtti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersekli muhataplarıyla gayet verimli ve ufuk açıcı istişareler gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Görüşmeleri-mizde tabiatıyla iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri de ele aldık. Ticaret ve yatırımlarımızın artan seviyesinden elbette memnuniyet duyuyoruz. Ancak iki ülke arasındaki yakın ilişkiler göz önüne alındığında ticaretimizin daha da geliştirilme potansiyeli bulunduğunu da biliyoruz. Bosna Hersek ile 

2022 sonunda 1 milyar dolar ticaret hacmini aşmayı hedefliyoruz” dedi. 

Müteahhitlik alanında Bosna Hersek’te faaliyet gösteren firmaların bugüne kadar 1 milyar dolarlık projeyi hayata geçirdiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:  

‘İlgi artıyor’ 

“Son dönemde teknik müşavirlik firmalarımızın da Bosna Hersek’e ilgisi artıyor. Önümüzdeki dönem için tarım ve turizm alanlarına ağırlık verilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Kazan kazan temelli politikanın birer simgesi olarak gördüğümüz bu projelerin hacminin artması, Türk iş çevrelerini de teşvik edecektir. Bosna Hersek’te ülkemiz arasındaki güçlü bağın, ticari ilişkilerimize azami düzeyde yansımasını sağlamak için   Üçlü Ticaret Komitesi ve Karma Ekonomik Komisyon gibi üst düzey mekanizmalardan da istifade ediyoruz.” 

Bosna Hersek’teki temaslarının ardından Sırbistan’a geçen Erdoğan, havaalanında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından karşılandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*