Sarallara 13 ilde dev operasyon… Erdal Acar’a gözaltı

Ferit ZENGİN- Cinayet, yaralama, kaçırma ve kasten yaralama suçlarından gözaltına alınan şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada 50’nin üzerinde silah, çelik yelek ve yüklü miktarda döviz ile çek senet ele geçirildi.

1.5 YILLIK TAKİP

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince önceki gün sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin illerinde düzenlenen operasyon süreci polisin 1.5 yıllık teknik takibi sonrasında başladı. Çete mağduru bir vatandaşın savcılığa yaptığı suç duyurusuyla başlatılan çalışmalarda, daha çok Anadolu yakasında cinayetten adam kaçırmaya kadar birçok suça karışan çetenin kamuoyunda Sarallar çetesi olarak bilinen çete olduğu tespit edildi. Tespitlerin ardından başını Alaattin Saral’ın çektiği çeteye üye olduğu öne sürülen 150 isim hakkında savcılıkça gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, önceki gün 13 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda 150 şüpheliden 117’sini yakalayıp gözaltına aldı. Operasyon kapsamında 33 şüpheli aranmaya devam ederken, firari isimlerden birisinin çetenin Alaattin Saral takma ismiyle bilinen elebaşı İlyas Saral olduğu öğrenildi.

‘ÇETE YÖNETİCİSİ’

İstanbul polisinin 532 ayrı ekiple yürüttüğü kovuşturmada baskın yapılan adreslerde, 46 ruhsatsız tabanca, altı av tüfeği, 55 şarjör, bir susturucu, bin mermi, bir çelik yelek, çok sayıda çek, senet ve dijital malzeme ele geçirdi. Aynı operasyonda polis bir adreste bulduğu 900 bin dolar ve 413 bin euro dövize de el koydu. Ele geçirilen 23 milyon lira tutarındaki dövizin büyük kısmının operasyon kapsamında çeteyi suça azmettirdiği ve çeteye yöneticilik yaptığı iddia edilen Erdal Acar’ın Beykoz’daki evinde bulunup el konulduğu öğrenildi.

KARMAŞIK İLİŞKİLER

Beykoz’da 2017’de Acarkent’teki evinde öldürülen Oktay Üzüm’ün ailesi, işadamı Erdal Acar ile babası İsmet Acar’dan geçen aylarda savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Üzüm ailesi bireylerinin iddiasına göre, Oktay Üzüm’ün Acarkent’te bulunan bir villaya karşılık 10 milyon dolar aldığı öne sürülen yakın dostuğu ve ortağı Erdal Acar, Üzüm’ün ölümünün ardından villayı geri almak için varisçisi aile üyeleriyle irtibata geçerek Acar Blue sitesinden yedi, Çengelköy’den de biri dubleks olmak üzere dört daire teklif etti. Ailenin önce reddettiği teklifi sonra baskıyla kabul eddiği iddia edildi. Yine İddiaya göre sözleşmede vaadedilen para ve gayrimenkuller Acar tarafından aileye ödenmedi, villa da ellerinden alınıp gasp edildi.

Oktay Üzüm, Acarkent’te olayların yaşanmasına neden olan villada 2017’de kumar oynadığı kişilerle masada çıkan tartışmada öldürülmüştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*