Seçim mitingine taşlı saldırı

ERZURUM DHA – İmamoğlu’nun uyarısının ardından polis saldırgan gruba müdahale ederken, seçim otobüsü de alandan ayrıldı. İmamoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ne yazık ki bu olay, tertiplenmiş bir olaydır. Devletin kolluk güçleri, görevini yapmamıştır. Bu konunun Erzurumlularla ilgisi yok. Erzurumlu kardeşlerim, bunu vicdanıyla, adaletiyle yakından takip edip sorgulayacaktır” dedi.

İmamoğlu, Erzurum’dan İstanbul’a dönüşünde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda toplanan vatandaşlara hitaben ise “Ne yazık ki ülkemizi bu duruma getiren bir avuç insanın hiçbir zaman bu kötü uygulamalarının kötü dillerinin kötü davranışlarının onlardan kurtulana kadar sonu gelmeyecek bunu bilelim. Tedbirli olalım. Tedbirin birinci dili sevgidir. ikinci dili uzlaşmadır. Üçüncü dili hiçbir vatandaşımıza kırıcı davranmamaktır” dedi.

17 yaralı var

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise İmamoğlu’nu suçlayarak, “Bu kaosa sebebiyet veren CHP, Ekrem İmamoğlu ve parti yöneticileridir” ifadelerini kullandı.

Erzurum Valisi Okay Memiş de İmamoğlu’nun programının miting değil, esnaf ziyareti olarak programlandığını söyledi. Memiş, “Kent meydanındaki program resmi olarak ilan edilmiş bir miting alanı değil. Eğer resmi alan olarak ilan edilmiş bir miting alanı olsaydı biz çok daha fazla güvenlik tedbirini alıp bunu sağlayabilirdik” dedi. Olaylarda 17 kişinin yaralandığını belirten Memiş, “Bunlardan 9’nu tedbirli olmak adına müşahede altında tutuyoruz. Ama durumları ağır değil. İhtiyaç olması halinde gözaltı işlemleri de yapılacaktır” dedi.

‘Ekrem evladıma geçmiş olsun’

ANKARA Milliyet – Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından video paylaşarak “Sevgili halkım mafyalar, militanlar, SADAT’çılardan, Sinan Ateş’i öldüren torbacılardan, beşli çetelerden, domuz bağcılardan oluşan bir militarist koalisyon var. Ekrem Başkanımıza saldıranlar bunlardır. Amaçları, insanları korkutmaktır. Sandıktan uzak tutmaktır. Tüm Türkiye itidalini koruyacak. Türkiye, makul çoğunluğun ülkesi. Çoğunluk bu kötülüğü bitirecek. Sevgili vatandaşlarım; 14 Mayıs’a odaklanın, başka her şey teferruattır. Sakın kızmayın, sakın küsmeyin. İnsanımızı sevin, bağrınıza basın. O terör gruplarını kahreden de tam da budur. Ekrem evladıma da geçmiş olsun. Ülkeye değişim getirmenin bir bedeli vardır, bunu da ödemeye hepimiz hazırız” dedi.

Kalın: Böyle olayları tasvip etmeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk canlı yayınında yaptığı açıklamada “Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bunu bütün Erzurumlulara yüklemek de yakışıksız olur. Yaralananlar da var, bundan dolayı üzüntülerimizi iletmek isteriz. Bunu kim yapmış araştırılacak tabii ki. Herkesin demokrasi şöleni içinde görüşlerini ifade ettiği, seçim çalışmalarında yürüttüğü bir ortamda böyle olayları tasvip etmeyiz” dedi.

Soylu: Tahrik eden kendisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Erzurum’daki olaylar nedeniyle İBB Başkanı İmamoğlu’nu suçladı. Ülke TV’de konuşan Soylu, şunları söyledi: “Bugün kendisini devletin üzerinde gören ve devletin kendisini ikaz etmesine rağmen İBB’yi terör örgütü elemanlarıyla dolduran bu şahıs, özellikle gittiği her yerde bu tip provokatif gücü olan işler gerçekleştiriyor. 4 Mayıs’tan sonra siyasi faaliyetlerle ilgili izin verme hakkı YSK’dadır. İlçe Seçim Kurulları’ndan izin alması lazım. Bu arkadaşın bir gündem hastalığı var. Kendi içlerinde bir rekabeti var. Bay Kemal, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu birbirlerinden nefret ediyorlar. Bir yerde bir olay çıkarmak istiyorlar. Olay çıktıktan sonra bunların yalanları çoktur. Bin polis vardı orada. Oraya insanlar geliyor ve sivil insanlar oradan su şişesi atmaya başlıyorlar. Tartışma öyle meydana geliyor. TOMA hiçbir şey yapmadı diyor. Genel hazımsızlık İstanbul mitingi. Gündemi değiştirmek için. Tahrik edenler kendileri, orada konuşmalarını dinlediniz mi? Tamamen provokasyona yönelik konuşma ortaya koyuyorlar. Erzurumlulara da burada ‘sözde milliyetçiler’ diyor. Erzurumlulara orada ‘provokatörler’ diyor. Ne ağzının bir ayarı var ne de başka bir şey söz konusu.”

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*