Seçim yasakları başladı! İşte 9 adımda oy kullanma rehberi

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen ilk tur oylamasında hiçbir adayın yüzde 50+1 oy oranına ulaşmaması nedeniyle Türkiye yarın siyaset tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını seçmek amacıyla ikinci tur oylama için sandık başına gidecek.

Adaylar ve kendilerini destekleyen ittifaklar ile partilerin temsilcileri propaganda yasağının başlayacağı saat 18.00’e kadar seçmenlere son mesajlarını verdi.

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylamasına katılan adayların, siyasi propaganda yapabilme serbestliği 18.00 itibarıyla sona erdi.

Seçim günü yani yarın saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organı tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak, 18.00 ile 21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organında sadece YSK tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

Seçim günü saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak, seçim günü 18.00 ile 21.00 saatleri arasında sadece YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

SEÇİM YASAKLARI

Yarın saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğindeki mekanlarda yalnızca yemek verilebilecek, düğünler ise yarın saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

LİDERLER NEREDE OY KULLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazar günü oyunu İstanbul’da Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullanacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da Arjantin Ortaokulu’nda oy kullanacak.

MHP lideri Devlet Bahçeli oyunu Anıttepe Ortaokulu’nda kullanacak, gelişmeleri de genel merkezden takip edecek.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde sandık başında olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*