Son dakika… Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun televizyon davetine yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime 2 gün kala Kanal D – CNN TÜRK ortak yayınında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ve Hürriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Biz bugüne kadar hep kendimizle yarıştık. Kendi rekorlarımız daha da yükseltmenin çabası içerisinde olduk. Karşımızda da vizyon sahibi bizimle eser ve hizmetle yarışacak bir muhalefet bulamadık. Kılıçdaroğlu’nun televizyonda bir açıklaması oldu. Bu açıklamada da hala bizi televizyonlara davet ediyor. Televizyona davet ediyorsun da benimle neyi konuşacaksın? Ortaya koyduğun herhangi bir eserin yok. Seninle ben Okmeydanı SSK hastanesi mi konuşacağım? öyle bir noktaya geldin ki artık Kandil’den gelen talimatları yerine getirebilmek için Kandil’in parlamentodaki uzantılarından destek isteyecek zaafa düştün. Yüzde 1 bile oy potansiyeline sahip olmayanlara 40 milletvekili verdin. Bunları mı konuşacağım? 

Rehavet uyarısı

Herhangi bir rehavet şu anda olmasa dahi bir siyasetçi olarak tedbirimi almam lazım. Teşkilatımı bu noktada uyaracağım ki zafer sarhoşluğuna kapılmasınlar. Birinci turu 5 puan önde bitirdik. Bir oy bile çok çok önemli. Burada 50+1. Oradaki bir bir oy. Şu anda Hatay’da hazırlık yapılmıştı. 40 50 bin kişi orada vardı. Oradan Sivas’a geçtik. Sivas bambaşkaydı. Meydan aldığım resmi rakamla 100 bin kişiydi. Şu anda 7’li masanın etrafındakilerden bir tanesi oralı. Buraya mesela geldi mi diyorum, gelmedi hangi yüzle gelecek diyorlar. Madımak olayının olduğu dönemde oranın belediye başkanıydı. O zamanlar CHP’nin Temel Bey ile söylediklerini hatırlayın. Şunu söylemem gerekiyor, o gün Sivas acaba niçin böyle bir katılım yaptı. 3 milletvekili bizde 4 MHP’de. Cumhur İttifakı olarak Sivas’tayız. Ankara – Sivas 2 saat hızlı trenle. Konfor yüksek.

Bir defa güçlü Türkiye ideali ve Türkiye yüzyılı vizyonu. Bir de her zaman söylediğim eser ve hizmet anlayışı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun herhangi bir referansı var mı? Sende 10 tane büyükşehir belediye başkanlığı var. Bu belediyelerde siz eser hizmet olarak ortaya ne koydunuz? 15 kez seçime girdi hepsini kaybetti. Bu milet herhalde durup dururken seni reddetmiyor. Bütün diğer eserlere bakıyor. Bu kadar önemli şehirler sizde. Siz burada ortaya eser koyamazsınız bu millet size merkezi yönetimde oy verir mi? İstanbul’da ortaya koyduğumuz eserler, Melih Bey’in Ankara’da koyduğu eserler bizi yüzde 22’ye taşıdı. Demek ki siz yerel yönetimde ortaya bir performans koyarsanız böyle bir referansınız olursa merkezi yönetimde de bu başarıyı ortaya koyar der. 

Bu Türkiye Yüzyılı’nın yol haritası. Biz hayata geçireceğiz. Yine hiçbir zaman eğitimi bir kenara koyamayız sağlığı, enerjiyi, ulaşımı bunları bir kenara koyamayız. Terörle mücadeleyi bir defa kenara koyamayız. Terör örgütleriyle olan mücadelemizde biz çok çok iyi konuma geldik. Burada şöyle Güneydoğu, Doğu’yu düşünün eskiden Diyarbakır’da akşam sokağa çıkamazdınız. Terör korkusu yatırımcıdan çekilince benim için sağlıklı yatırım oluştu diyor. 21 yıllık kazanımlara bakarak ben inanıyorum ki bölge insanları da burada yatırımlara girecektir. Savunma sanayi de nereye bakacak Akıncı’ya bakacak Kızılelma’ya bakacak. Bütün bunlara bakarak adımlarını atacak.

Biz kazanırsak kimse kaybetmeyecek

Biz kazandığımızda bu ülkede kimse kaybetmeyecek. Herkes rahat bir şekilde yatırımsa yatırımını yapacak istihdamsa istihdamını sağlayacak. Turizmin en büyük yatırım dönemi bizim dönemimiz olmuştur. Turizmde hedefi 100 milyar dolar olarak koyduk. Varsın birileri gerilimle, kutuplaştırmayla yol almaya çalışsın o bizi ilgilendirmiyor. Bunun için de Allah’ın izniyle 28 Mayıs’ta biz kazanırsak 85 milyonun her bir ferdi kazanacaktır. Burada sayın Kılıçdaroğlu kazanırsa terör örgütleri kazanacak Londra tefecileri kazanacak ABD’li şirketler kazanacak.

Dergi kapaklarından millete ayar verenleri gördünüz değil mi? Benim milletim onlara gereken dersi pazar günü verecek.

Öncelikle milletimin her bir ferdi siyasi tercihi ne olursa olsun benim için kıymetlidir. Halkımla ben her zaman iç içe oldum. Muhalefet partilerine gönül veren vatandaşlarımın morallerini de biz bozmadık. Bu kardeşlerimize hayal kırıklığı yaşatanlar gönül verdikleri partinin yöneticileridir. Bunlar maalesef toksik ilişkiler kurdular. Bu ilişkiler işi buralara getirdi. Halen topluma umut vermek yerine negatif bir siyasi söylem kullanıyorlar. Biz pozitif yaklaşım içinde olacağız ve bunların yaptığını aynı dille biz yapmamalıyız ve yapmayacağız.

Kadına şiddete sert tepki:  Biz ümüğünü sıkarız bu işin şakası yok

Türkiye’de parlamentoda kadın sayısını artıran en önemli parti AK Parti’dir. En genç bayan milletvekilleri bizim. Şu anda en genci 24 yaşında bir bayan milletvekilimiz var. İki fakülte mezunu. Teşkilatın kendi kademelerinden geldi. Parlamentoda gençlerin temsilcisi konumunda olacaklar. Bir defa kadına şiddeti kesinlikle reddeden bir partiyiz. Bir defa kadına şiddet bizim inancımızın, bizim değerler sistemi içerisinde kesinlikle yasaklanmıştır. Kadınlarımzı şu anda bu toplumun yarısı. Bu ülkede kadınlarımızın ve her bir vatandaşımızın özgür ve eşit şekilde yaşamasını sağlayacak adımları biz attık. CHP’nin engelleme girişimleriyle mücadele ede ede bugünlere geldik. Biz başörtüsüne özgürlük düzenlemesini hayata geçiridiğimizde Kılıçdaroğlu hemen Anayasa Mahkemesi’ne koştu. Kızlarımız ne çileler çekti. Ben kendi kızlarımda yaşadım. Benim kızlarım da bu sıkıntıyı yaşadılar imam hatipte olmasına rağmen yaşadılar. Bana Batılı başbakanlar derdi ki o zaman ciddi mi diyorsun, evet. Kadına şiddetin adeta yok olma noktasına geldiği dönem bizim dönemimizdir. Biz ümüğünü sıkarız bu işin şakası yok. Ben bir defa Türk kadının merhametine, gayretine güveniyorum. Kadınlarımızı toplumun her alanında destekledik. 

Ülkemizi büyütecek adımları atacağız

Kabineyi süratle kurmamız gerekecek. Oturacağız, arkadaşlarımıza değerlendirmelerimizi yapıp milletimizin refahını artıracak ülkemizi büyütecek adımları atacağız. Parlamentoda Cumhur İttifakı’nın geldiği bir yer var. Ona göre de yolumuza kararlı bir şekilde devam edeceğiz. 

Biz terörü kaynağında kurutma stratejisini başarıyla uyguluyoruz

Benim milletim samimiyet testini çok iyi yapar. Burada bir defa samimiyet testi kaybetmiştir. Bunların yaptığı milliyetçilik tamamen takiyeciliktir. Benim milletim takiyeciliği yutmaz. Daha düne kadar teröristleri affedendi firarilere kapı açandı. Selo’ya eğer çıkmasını istiyorsanız oyu Kılıçdaroğlu’na vereceksiniz diyen Kılıçdaroğlu değil miydi? Şu anda içeride cezasını çekiyor. Onu çıkarmak istiyorsanız bana oy vereceksiniz diyor. Teröristlerin desteğini aldıkça yüzü güldü, gülüyor. Dağdaki teröristler Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceksiniz diyorlar. Bir defa benim bildiğim milliyetçi dağdakilere ateş köpürüyor. Biz Cudi’de bunların inlerine girdiğimiz zaman geliyor vatandaş bizi bundan dolayı tebrik ediyor. Biz terörü kaynağında kurutma stratejisini başarıyla uyguluyoruz.

CHP tabanı hesap soracak. Pazardan sonra oralar karışacak, ortaklar da dağılacak.

Sinan Oğan’ın destek kararı

Sinan Bey’in katılımında pazarlık yok. Cumhur İttifakı için çalışmalara başladı. Taban şu anda bu yapıyı gördüğü zaman inanıyorum ki çok daha farklı bir yaklaşımla değerlendirmesini yapacaktır. Önemli olan ortaya çıkan sinerjiyi değerlendirmektir. Sinan Oğan bir gerçek. Cumhurbaşkanı adayı olarak bu seçimlere katılmıştır. Daha sonra aldığı kararla Cumhur İttifakı ile hareket etme kararı vermiştir.  Ben diyorum ki biz bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Türk dünyası ilişkiler konularında Sinan Oğan ile aynı şeyleri paylaşıyoruz. Mülteciler konusunda da tabii biz kendisine şunu da söyledik, şu anda Suriye’nin kuzeyinde bizim briket evler planımız var. Bu briket evleri orada kuruyoruz bu arada yeni bir adım daha var Katar destek veriyor. Katar’ın verdiği destekle de 1 milyon mülteciyi iskan edeceğimiz konut yapımına Suriye’de başladık. 1 seneyi bulabilir tabii. Bir taraftan yerleşim oralara başladı. Türkiye – Rusya – İran – Suriye görüşmeler yapılıyor. Ben Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına döneceklerine inanıyorum.  600 bine yakın sığınmacı döndü.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*