Ticaret Bakanlığı’ndan e-ticarette siparişleri iptal edenlere uyarı

AA

Tüketici e-ticaret üzerinden bir sipariş verdiğinde, döviz kurundan dolayı ürünün fiyatı arttığı için firmalar gerekçe göstermeden siparişi tek taraflı iptal etmeye başladı.

Siparişlerin gerekçesiz olarak iptal edilmesi, siparişin verene bir haksızlık olarak ortaya çıkıyor.

Teknoloji ile birlikte artan e-ticaret sitelerinde yaşanan bu gelişmeler tüketicileri zor durumda bırakıyor.

Şikayetler arttı

Geleneksel ve sosyal medyada yer alan haberler ile Bakanlığa intikal eden başvurularda, yaşanan kur ve fiyat artışları sebebiyle elektronik ticaret ortamında verilen siparişlerin gerekçesiz olarak iptal edildiğine yönelik şikayetlerde artış yaşandı.

Ticaret Bakanlığı, elektronik ticaret ortamında verilen siparişlerin gerekçesiz olarak iptal edildiğine yönelik şikayetlerin artması üzerine, harekete geçti.

Bu tür işlemleri yapan firmaları, kanunda öngörülen idari yaptırımların uygulanacağı konusunda uyardı.

Tüketicinin hakkı güvence altında

5 ayda 9,3 milyon idari para cezası uygulandı

Açıklamada, 2022’de 46 firmaya toplam 41 milyon 280 bin 656 lira, 2023’ün ilk 5 ayında ise 6 firmaya toplam 9 milyon 252 bin 704 lira idari para cezasının uygulandığı bilgisi verildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan e-ticarette siparişleri iptal edenlere uyarı

“İdari yaptırım uygulanacak”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bakanlık tarafından sektörde faaliyet gösteren firmaların bilgilendirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na iletilen yazıda herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya stokta bulunmayan bir malın satışı nedeniyle mesafeli sözleşmenin satıcı tarafından iptal edilmesinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerine aykırılık teşkil ettiği belirtilmiştir. Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek inceleme ve denetimler neticesinde ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği tespit edilen işlem ve uygulamalara ilişkin olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da öngörülen idari yaptırımların uygulanacağı uyarısında bulunulmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*