Türkiye’de Yılın Otomobili, 13 Haziran’da açıklanacak

AA & Ensonhaber

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimi için adaylar belli olmuştu.

OGD üyelerinin yaptığı oylama sonucu, Türkiye’de Yılın Otomobili ödülü için 7 araç belirlenmişti.

Test sürüşleri yapıldı

7 aday modelin açıklanmasının ardından, modellerin test sürüşleri gerçekleştirildi.

Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte, otomotiv konusunda uzman gazetecilerden oluşan OGD üyeleri, aday otomobilleri yeniden inceleme ve deneyimle fırsatı yakaladı.

Bundan sonraki sürece değinen OGD Başkanı Ufuk Sandık, şu ifadeleri kullandı:

Jüri üyesi olan arkadaşlarımızın 250’şer puanları var. Bu puanları yedi otomobil arasında dağıtacaklar ve sonuçta en çok puan alan otomobil Yılın Otomobili olacak.

Yılın Otomobili, otomotiv sektörü için prestijli bir ödül oldu sekizinci yılında. Dolayısıyla da bu çok önemli bir başarı. Ama her şeyden öte Türkiye’deki otomotiv markaları için önemli bir yarış haline geldi ve bu ödülü almak için de çok da çaba sarf ediyorlar.

Togg listede yok

Ufuk Sandık, Togg’un bu yıl takvimden dolayı aday listesine giremediğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

Finalistler arasında bir elektrikli otomobilimiz var. Bu yıl Togg aday olamadı. Bunun nedeni de biz belirli bir takvim içinde Türkiye’de satışa sunan otomobilleri baz alıyoruz.

Yani ODMD’nin model dökümüne, satış rakamlarına göre şubat sonu itibarıyla satışa sunulmuş otomobilleri aday olarak gösteriyoruz. Dolayısıyla Togg, nisan sonu mayıs ayı başı gibi satışa sunulduğu için bu değerlendirmeye giremedi.

Çünkü kafadan bir değerlendirme yapmamız mümkün değil. Hem takvimden dolayı hem de bu otomobilin jüri üyeleri tarafından da test edilmesi gerekiyordu.

Dolayısıyla da Togg’u bu yıl, değerlendirmeye alamadık. Ancak gelecek yıl Togg, T10X modeli ya da hazır olursa sedan modeliyle adaylar arasında olabilecek. Ancak bu yıl Togg’un Truemore uygulaması yılın İnovasyon Adayları kategorisinde yarışacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*