Umudun adı Ahmet: Yarın okulum var

MİTHAT YURDAKUL/BEYZA COŞKUN ADIYAMAN- Adıyaman’da yaşanan can kayıplarının yanı sıra, sağ kurtulan binlerce vatandaş evsiz kalırken, kentin bazı noktalarında AFAD ve Kızılay çadırları kuruldu, vatandaşlar bu çadırlara yerleştirilmeye başlandı. Adıyaman Kemalpaşa Caddesi’ndeki Çınar Sitesi A Blok’ta enkaz altında kalan 8 yaşındaki Ahmet Eren, 71 saatten sonra TTK madencileri tarafından kurtarıldı. Ahmet Eren’in ilk sözü “Nereye götürüyorsunuz. Yarın okulum var benim” oldu.

Depremin hayatı felç ettiği Adıyaman’da kurulan çadır kent havadan görüntülendi. 

Turgut Reis Mahallesi Sakarya caddesi üzerinde yer alan dört katlı binanın üçüncü katında ikamet eden Muhammet İlkbey Aras (29) ekiplerin yoğun çalışması sonrası enkaz altından 71 saat sonra sağ olarak çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler de, enkaz altından bir anne ve çocuğu 83 saat sonra sağ olarak çıkardı.

Gölbaşı ilçesi Fatih Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde dört katlı binanın enkazından ise 2.5 yaşındaki Ali Kaan Gül, ekipler sağ olarak kurtarıldı. Beş kişilik aileden sadece küçük çocuğun kurtarıldığı aktarıldı.

Akan Apartmanı’ndan Fatma Özdemir (58) ve kızı Pınar Güçlüoğlu’na (28) tünel açılarak ulaşıldı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Genel sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

İki mucize daha

Kentte depremin 87’nci saatinde ise yine mucize gerçekleşti. Adıyaman merkezde enkaz altında kalan 10 yaşındaki Elif ve 14 yaşındaki Kadir 87 saat sonra sağ olarak kurtarılarak tedavi altına alındı.

Öte yandan Adıyaman’daki Karayolları binasının karşısında yer alan ve 2009 yılında inşa edilen Zümrüt Apartmanı da depremde harabeye dönen yapılardandı. Binanın enkazında toplanan vatandaşlar, bir ağızdan “sesimi duyan var mı” diye bağırarak, olası bir canlı depremzedeye ulaşmaya çalıştı. Enkazda akrabalarının kaldığını anlatan bir vatandaş, apartmanda oturanlarla ilgili planı kendisinin çıkardığını belirterek, resmi görevlilerin bölgede yeterince bulunmadığını ifade etti. 

İspanya’dan gelen 25 kişilik arama kurtarma ekibi, 69 saat sonra enkazdan baba ve kızını canlı çıkardı.

Enkazdan çıkarıldı ama kurtarılamadı

Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB), uygulama eğitimi kapsamında gittikleri Adıyaman’da yıkılan Grand Isias Hotel’in enkazında kalan 43 kişilik rehber grubundan, şu ana kadar 12’sinin sağ kurtarıldığı, 19’unun yaşamını yitirdiğini, 12’sinin durumu hakkında ise henüz bilgi olmadığı açıklandı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinden Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) Güneydoğu eğitimine giden Cem Efe (24), Grand Isias Hotel’in enkazından depremin ikinci günü çıkarılarak Adıyaman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak genç rehber, doktorların müdahalesine rağmen dün hayatını kaybetti. Enkazdan kurtarılma anına ait videoda elini kalbine götürerek, ekipleri selamlayan Nazımcan Hartlap’ın ise hastanede iç kanama nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*