2011’den bu yana ilk! Ürdün’de dikkat çeken kritik toplantı

Suriye, Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanları, 2011’de Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasından bu yana ilk kez bir araya geldi. Ürdün’ün başkenti Amman’daki görüşme sonrası yazılı açıklama yayınlandı. Açıklamada, Suriye ile ilişkilerin nasıl normalleştirileceğinin, yerinden edilmiş milyonlarca Suriyelinin gönüllü olarak evlerine dönüşünün ve Suriye sınırları boyunca uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin ele alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, Suriye’nin Ürdün ve Irak sınırlarından uyuşturucu kaçakçılığına son verilmesine yardım etmeyi kabul ettiği aktarıldı.

Suriye, Arap devletleri ve Batı tarafından son derece bağımlılık yapan captagon adlı uyuşturucu maddeyi üretmek ve kaçakçılığını organize etmekle suçlanıyor.

 

“SURİYE VE SURİYELİLERİN YAŞADIĞI GERÇEKLİKTE İYİLEŞMEYE YOL AÇACAK ADIMLAR ATILMALI”

Görüşmenin ardından açıklama yapan Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, görüşmenin çatışmanın sona erdirilmesi için “bir başlangıç olduğunu ve sürecin devam ettiğini” söyledi. Safadi, “Suriye ve Suriyelilerin yaşadığı gerçeklikte iyileşmeye yol açacak adımlar atılmalı” dedi.

Görüşmede Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün ele alınıp alınmadığı sorusuna Safadi, kararın Birlik tarafından alınması gerektiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*