Elektrikli otomobil için belgeli montajcı

Mithat Yurdakul – Togg ile yaygınlaşması beklenen elektrikli otomobillerin seri üretimi için “işçi standartları” belirlenmeye başlandı. Togg katkısıyla hazırlanan meslek standartına göre elektrikli oto montaj işçileri, belge için sınava girecek. İşçilerden, 60 DC Volt ve üstünde bataryaya sahip elektrikli taşıtlarda çalışma yapabilecek düzeyde temel elektrik bilgisi istenecek. Mesleki yeterlilik belgeleri 5 yılda bir yenilenecek.

Yerli otomobil Togg ile birlikte elektrikli otomobillerin Türkiye’de de yaygınlaşması beklenirken, elektrikli otomobillerin Türkiye’de seri üretimi için gerekli yetişmiş personele yönelik de harekete geçildi. Bu kapsamda, elektrikli taşıt montaj elemanları için taslak standartlar belirlendi. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun görevlendirdiği Togg ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından hazırlanan taslak meslek standartı, sektördeki ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak değerlendirildi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Otomotiv Sektör Komitesi tarafından incelendikten sonra onaylandı. Belirlenen standartlara göre elektrikli oto montaj işçileri, belge için sınava girecek.

5 yılda bir yenilenecek

Bunun için işçilerden öncelikle, 60 DC Volt ve üstünde bataryaya sahip elektrikli taşıtlarda çalışma yapabilecek düzeyde temel elektrik bilgisi eğitimini başarıyla tamamlaması istenecek. Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adaylar, teorik ve performansa dayalı sınavlara tabi tutulacak. Mesleki yeterlilik belgeleri 5 yıl geçerli olacak, her 5 yıl sonunda yeniden değerlendirme yapılacak. Elektrikli otomobil montaj ustalarını değerlendirecek heyette; elektrik, elektronik, haberleşme, imalat, kontrol, makine, mekatronik, otomasyon, otomotiv alanlarında eğitim sahibi, otomotivde tecrübeli isimler yer alacak.

Araç üzerinde sınav

Sınava girecek montajcılar, elektrikli oto parçalarını talimatlara uygun şekilde hazırlayacak, ön montaj ve montaj işlemini tamamladıktan sonra işlemin başarılı olup olmadığını kontrol edecek, aracın muayenesini tamamladıktan sonra kendisine verilen referanslarla karşılaştırma yapacak.

Muayene ve kontroller sonucunda hata tespit edilmesi durumunda, amirlerini bilgilendirme sorumluluğu da montaj ustalarında olacak. Montaj hattında çalışan işçilerin performans sınavı, üzerinde batarya bulunan bir elektrikli araçta gerçekleştirilecek. Sınavda elektrik motoru, gerilim dönüştürücü, şarj ünitesi, batarya ve yedek batarya gibi aksamların montaj işlemi yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*