En uzun sayım yurt dışı oylarda

ANKARA Milliyet – Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Merkezi’nde koruma altına alınan oylar önce 1430 sandığa bölündü. Sonra da sayıla geçildi.

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ali Uğuz, “Yurt dışında 72 ülke, 5 bin 114 sandıkta kullanılan oylar daha önce de söylediğim gibi 5 kilitli kapıda muhafaza edildi. Oyları oradan aldık, sandık sayım kurulunun masalarına tek tek yerleştirdik. 1430 sandığa böldük her bir sandık kurulu 3-5 torba sayacak. Mesaimiz uzun, sayım da uzayabilir. Yurt içinde 1 saatte sayılacak sandık, bizde 2 saatte sayılabilir. Biz bunları saydıktan sonra veri giriş merkezine gireceğiz. Daha sonra bu girişlerimiz Yüksek Seçim Kurulu’nun ilgili birimine aktarılacak. Sonuçlar oradan öğrenilecek. Şu an burada 10 binin üzerinde insan mevcut” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener de saat 02.25 itibarıyla yurt dışı sandık açılma oranlarını 36.85 olarak açıkladı. Saatler 03.30 sıralarında açılan sandık sayısının 48.14 oranında olduğu, ancak ilk sayılan oyların az sayıda seçmen olan ülkelerin oyları olduğu öğrenildi. 1 milyon 400 bin oyun henüz sayılmadığı belirtilirken açılan sandıklarda oyların 56.17’sinin Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a, 40.30’u Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na, 2.25’i Millet İttifakı Adayı Sinan Oğan’a, 1.22’sinin de adaylıktan çekilen Muharrem İnce’ye verildiği belirtildi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*