Ergin Ataman, FIBA’ya sert çıktı: Saçmalıktan başka bir şey değil

A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ikinci tur I Grubu’nda Belçika’yı 82-54’lük skorla mağlup ettiği karşılaşmanın ardından Başantrenör Ergin Ataman müsabakayı değerlendirdi.

BELÇİKA FEDERASYONU’NA TEŞEKKÜR

TBF’nin internet sitesinde yer alan açıklamalara göre ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Belçika’nın gösterdiği dayanışmaya değinen Ergin Ataman, “Bir kez daha ne kadar birbirine kenetlenmiş bir millet olduğumuzu gördük. Belçika’da şu anda milli takımımızın maçında salonun neredeyse tamamı Türklerle dolu. Maçın belirli bir anında, burada depremzede vatandaşlarımız için getirilen bütün atkılar ve kaşkoller sahaya atıldı. Belçika federasyonuna da çok teşekkür ediyorum. Maç boyunca sürekli olarak Türkiye’nin yanında olduklarını anonslarla belli ettiler. Maçın gelirini de ülkemize bağışladılar. Bu şunu gösteriyor ki biz Türk milleti olarak yalnız değiliz. Bütün Avrupa ve bütün Dünya bizimle beraber. İnşallah bu zor günleri aşacağız. Ülkemizde çok önemli kayıplarımız oldu. Hepimiz çok üzgünüz.” sözlerini dile getirdi. 

FIBA’YA SERT ÇIKTI

FIBA’ya maç takvimi nedeniyle sert eleştirilerde de bulunan Ergin Ataman, “Maça geldiğimiz zaman; maalesef Dünya Kupası elemelerinde daha önceden hakkımızı kaybetmiştik. Sonuçta burada Türkiye’ye ve milli takıma yakışan, en azından burada bizi desteklemeye gelen Türklerin gücünü göstermeye gelen gurbetçilerimize çok net ve farklı bir galibiyet hediye ettik. Genç bir jenerasyonla bugün buraya geldik. 25, 26 yaş ortalaması olan, çok genç oyuncularımız var. Tabii ki gönül isterdi ki A Erkek Milli Takımımız Dünya Kupası’nda olsun. Ama bu da bence FIBA’nın saçmalığından başka bir şey değil. Bu eleme maçlarının büyük bir bölümünde NBA’deki oyuncularımızın hiçbirini kullanamadık. Euroleague oyuncularımızın çoğunu kullanamadık. Sonuçta da FIBA’nın bu pencere saçmalığı yüzünden milli takımımız Dünya Kupası’nda yer alamayacak. Ama çok kaliteli bir jenerasyonumuz var. NBA’de ülkemiz için mücadele eden çok değerli oyuncularımız var. Dünya Kupası elemeleriyle bu dönem bitti. Bu yaz Olimpiyat Oyunları Elemeleri oynanacak. Oraya tam kadro katılıp Olimpiyat Elemeleri’nin ilk turunu geçmek istiyoruz. Bugün burada galibiyetten öte Türk basketbolseverlerin ve Belçika’nın küçük bir şehri olan Mons’da yaratılan atmosfer bence tüm dünyaya Türkün gücünü bir kez daha gösterdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*