Genç kadınlar için istihdamda ilk adım

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Türkiye’de 18-29 yaş arasında ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırma hedefiyle Şubat ayında hayata geçti. Proje, yüzde 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Projenin tanıtım faaliyetleri kapsamında Nisan ayında Adana, Diyarbakır ve İzmir’de il bilgilendirme ve istişare toplantıları gerçekleştirildi. Yoğun ilgiyle karşılanan bu toplantılara; kamu, sivil toplum, üniversite, meslek örgütleri ve kooperatifler olmak üzere 152 kurumdan 260 kişi katıldı. Proje hakkında bilgilendirilen katılımcılar, kendi deneyimleri ışığında NEET genç kadınların istihdam ve eğitim olanaklarına erişimlerine yönelik görüş ve önerilerini paylaştı.

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET genç kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar bin 500’e yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan fırsatlara yer veriliyor. Türkiye’de sayıları 3,5 milyona ulaşan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlara fırsatlarıyla ulaşmak isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Fırsat Girişi” özelliğiyle kendi fırsatlarını haritaya girme imkânı buluyor. “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinin portalı ve “Fırsatlar Haritası”, www.geleceginikurangenckadinlar.org adresinden ziyaret edilebiliyor.

İlk fiziksel eğitim

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” ilk fiziksel eğitimi, Akçansa iş birliğiyle Sabancı Vakfı ve UNDP Türkiye tarafından düzenlendi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sosyal sorumluluk projesi olan Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında gerçekleştirilen eğitim, Akçansa’nın İzmir Menemen’deki tesislerinde düzenlendi. Genç kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen başvuru, mülakat ve özgeçmiş hazırlama süreçleri hakkında bilgi yoksunluğunu aşmak için planlanan “İşe Başvuru Becerileri” konulu eğitimde, işe başvuru süreçleri ve öz geçmiş hazırlama hakkında detaylı bilgi verilirken, mülakat simülasyonu da gerçekleştirildi. Aynı zamanda eğitimde, NEET genç kadınlara Türkiye’nin her yerinde iş, staj, eğitim ve girişim desteğine ulaşmalarını sağlayan Fırsatlar Haritası da tanıtıldı.

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinde yeni bir sürece geçildiğini belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “NEET genç kadınlarla doğrudan temas edebileceğimiz yeni bir sürece giriyor, fiziki eğitimlere başlıyoruz. Bugüne ulaştığımız için mutlu ve gururluyuz. Önümüzdeki dönemde daha birçok alanda Adana, Diyarbakır ve İzmir’de eğitimlerimiz devam edecek. Hem eğitimlerden haberdar olmak hem de NEET genç kadınların kendilerine uygun iş, staj ve girişim desteği fırsatlarını inceleyebilmeleri için Fırsatlar Haritası’nı yakından takip etmelerini öneriyorum. Genç kadınları eğitim ve istihdama kazandırmak için çaba harcayan tüm kurumları da olanaklarını sunmak üzere Fırsatlar Haritası’na davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Fırsatlar Haritası önemli

UNDP Türkiye Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföyü Yöneticisi Mustafa Ali Yurdupak ise, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi kapsamında ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların eğitim ve beceri geliştirmeye yönelik ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yaptığımız saha çalışmasını tamamladık. Bu çalışma ile öncelikle NEET genç kadınların mevcut durumunu ortaya koyduk. Belirlenen ihtiyaçlara ve sektörlere göre mesleki ve sosyal becerileri geliştirmek amacıyla gerekli olan eğitimler, danışmanlık, mentorluk ve diğer yetkinlik geliştirme faaliyetlerinin neler olabileceğini tespit ettik. Projenin çalışma alanları olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’de yaptığımız saha çalışmasının sonuçlarına göre de ilk yüz yüze eğitimimizi İzmir’de NEET kadınların katılımıyla gerçekleştirdik. Saha çalışmasıyla eş zamanlı olarak geliştirilen portalımız Fırsatlar Haritası da NEET genç kadınların eğitim, staj ve iş imkânlarına ulaşması için önemli bir araç olarak geliştirildi. Bu bağlamda Fırsatlar Haritası ve eğitimlerin NEET genç kendilerini geliştirmesinde ve istihdam edilebilirliklerinin artmasında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“Başarının sırrı çok çalışmak”

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul  – İstanbul’da mum üretimi yapan Aylin Süslü, girişimci olmak isteyenlere, “Vazgeçmeyin, yılmayın, kolaya kaçmayın ve çok çalışın. Benim hayatımda uyguladığım bu” tavsiyesinde bulundu.

İstanbul’da yaşayan 45 yaşındaki iki çocuk annesi Aylin Süslü, uzun yıllar eski eşiyle birlikte kendi mühendislik firmasında çalıştı. Ancak yaptığı işten pek memnun değildi. Aklında ve hayalinde üretim vardı. Bu hayalini gerçekleştirmek için de farklı birkaç girişimde bulundu, başarılı olmadı ancak hayallerinden vazgeçmedi. 2018 yılında da mum üretimine karar verdi. Başta evde tek başına başladı, daha sonra ise dükkanlarının deposunda üretimine devam etti. Üretim hızlanınca kendisine yüz metrekarelik bir atölye açtı ve şimdi bu atölyesinde üretimine devam ediyor. Gün geçtikçe üretimini artıran Süslü, ilk ihracatını da geçen Temmuz ayında İsveç’e yaptı. “Başarmanın sırrı çok çalışmak” diyen Süslü, şunları aktardı: “Ben bilmediğim bir işe sermayesiz başladım. Kafamdaki tek şeyse başarmaktı. İlk başladığımda çok sıkıntılar çektim ama vazgeçmedim ve şunu gördüm, vazgeçmediğiniz sürece kapılar hiç ummadığınız bir şekilde açılıyor. Buradan girişimci olmak isteyenlere ve yolun başında olanlara şunu söylüyorum: Vazgeçmeyin, yılmayın, kolaya kaçmayın ve çok çalışın. Benim hayatımda uyguladığım bu. Çok fazla ve bu kadar fazla çalışmamdan çocuklarım çoğu zaman rahatsız oluyor. Satışlarımız toptan ve perakende. E-ticaret üzerinde de satışlarımız aynı şekilde var. Bunun yanı sıra organizasyon firmaları ve mağazalarla çalışıyorum. İlk ihracatımı da yaptım. Amacım daha fazla ürün geliştirip, üretimi artmak ve daha fazla ülkeye ihracat yapmak. Böylelikle bir kadın girişimci olarak ülkemizi dünyaya da tanıtmak istiyorum.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*