Haziran oldu yaz bir türlü gelmiyor!

ALEYNA SEVİM/İSTANBUL- CNN Türk Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye’de mayıs ayının bahar ayı gibi geçtiğini ve bahar yağışlarının olduğunu dile getirerek, “Her şey biraz ötelendi. Zaten doğru düzgün kış görmedik ama mayıs ayı bahar havası şeklinde geçiyor. Bunu da şuradan anlıyoruz. İç bölgelerde; İç Ege’de, İç Anadolu’da, Karadeniz’in iç bölgelerinde ve kırsal kesimde kırk ikindi yağmurları oluyor. Bu yağışlar genellikle öğleye kadar güneşlenmeden dolayı yeryüzü ısınması sonrasında havanın yükselmesiyle öğleden sonra yağış bırakması şeklinde oluşur. Bunu neredeyse on gündür görüyoruz. Denizli’de su baskınları oluyor, Adana’da su baskınları ve Ankara’da yoğun yağış oluyor. Yağışlar biraz daha devam edecek gibi” dedi. Şen, şöyle devam etti:

‘Geciken yağışlar sarktı’

“Tahminime göre Haziran’ın ilk haftası da kadar bu şekilde geçecek gibi gözüküyor. Ayın 2’sinden sonra bu yağışlı sistem biraz azalıyor. Yağışlar bizim için çok önemli ama hava sıcaklıkları da hep ortalamanın altında. Baktığımız zaman İstanbul’da sıcaklık 22 derece. Halbuki mayıs ayının sıcaklık ortalaması 24 derece civarında yani hep düşük seviyede gidiyor. Önümüzdeki haftanın ortasından sonra sıcaklıklar biraz daha artacak ama büyük bir ihtimalle haziranın ikinci haftasında yaz sıcaklıkları geliyor.”

Yağışların devam etmesine meteorolojik açıdan bakıldığında bir anormallik olmadığını söyleyen Meteoroloji Mühendisliği Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, “Meteorolojik açıdan baktığınız zaman bizim açımızdan anormal bir durum yok. Geciken yağışlar bu aylara sarktı. Önümüzdeki günlere de sarkacak. Şu anda bizim gördüğümüz ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını verdiği olaylar tamamen kararsız yağışlardır” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*