Yerli 5G projelerine 200 milyon TL destek verilecek

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 5G çalışmalarının devam ettiği, İstanbul Havalimanı’nda da 5G teknolojisinin vatandaşlar tarafından deneyimlendiği kaydedildi. 5G’de dünya ile rekabet edecek hızın sunulmasının hedeflendiği vurgulanan açıklamada, bu süreçte yerli projelerin önemine dikkat çekildi. Bu kapsamda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı (UDHAM) tarafından 5G mobil haberleşme altyapısının geliştirilmesi projelerinin desteklemesi amacıyla çağrıya çıkıldığı belirtilerek, “5G mobil haberleşme alt yapısının geliştirilmesi projeleri ile daha yüksek bant genişliği, yüksek hız, daha düşük gecikme süresi, yüksek yoğunluklu kapsama alanı, yüksek kullanılabilirlik, düşük enerji tüketimi, yüksek verim, farklı ağ dilimlerinde farklı hizmet ve yüksek miktarda verinin iletilmesini sağlayan mobil haberleşme alt yapısı için gerekli yazılım ve donanım ürünlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Çağrı kapsamında Ar-Ge desteği verilecek projeler ile yerli ve milli üretimin teşvik edilmesi, ileri teknoloji ürünlerde dışa bağlılığın azaltılması, haberleşme alanındaki Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi hedefleniyor” denildi.

BAŞVURU ŞARTILARI

Türkiye’de faaliyet gösteren özel ve kamu hukuku tüzel kişiliklerin ortak ya da ayrı başvuru yapabileceği kaydedilen açıklamada, başvuru sahiplerinde aranan özellikler şöyle sıralandı:

“Ar-Ge projesine destek başvurusunda bulunan kuruluşun proje konusunun faaliyet alanıyla ilişkili olması, başvuru yapan kuruluşların, kamu kurumu ve kuruluşları hariç başvuru tarihi itibarıyla en az bir yıldır faaliyette olması, başvuruyu yapan kuruluşların (kamu kurumu ve kuruluşları hariç) projede yer alan personel sayısının en az 3’te 1’i kadar personeli en az 1 yıldır bünyesinde çalıştırıyor olması gerekiyor. Kuruluşların bir araya gelerek ortak proje başvurusunda bulunmaları durumunda ortaklardan biri proje esas muhatabı olarak proje başvurusunda belirtilecek. Ortak başvurularda; kuruluşlar, projede yer alan personel sayısının en az 3’te 1’i kadar personeli en az 1 yıldır bünyesinde çalıştırıyor olması şartını birlikte sağlayacak. Kuruluşlar, bir başvuru dönemi içerisinde her bir sektör için tek başına veya ortak olarak sadece bir proje başvurusunda bulunabilecek. Başvuru yapacak firmanın, çağrı sonunda geliştireceği ürüne ait BTK tarafından yetkilendirilmiş en az bir Mobil Şebeke Operatörü ile yapacağı alım garantisi, test entegrasyon faaliyetleri, teknik şartlar, finansal destek gibi konuları içeren bir iş birliği protokolü başvuru esnasında teslim edecek.”

Açıklamada, 36 aya kadar destek verileceği bildirilirken, destek oranının talep edilen toplam bütçenin azami yüzde 75’i olabileceği vurgulandı. Eş finansman oranının asgari yüzde 25 olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, “Bir proje sahibi, birden fazla çağrı başlığına başvuru yapabilir. Fakat bu durumda başvuru yapılan çağrı başlıklarını içeren ürünlerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekmektedir. 2023 yılı 1’inci dönem çağrı kapsamındaki toplam destek bütçesi 200 milyon TL’dir. Bir proje sahibi için UDHAM tarafından yapılacak toplam destek miktarının üst sınırı ise 20 milyon TL olarak belirlendi” ifadeleri kullanıldı.

Başvuruların 6 Ocak’ta başladığı, 3 Şubat saat 16.00’ya kadar devam edeceği belirtilerek gerekli belgelere ‘https://udham.uab.gov.tr’ adresinden ulaşılabileceği kaydedildi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*