‘Zigana Tüneli kalkınmanın sembolü’

Erdoğan, burada yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti:

LONDRA’DAN SEVİLMEZ: Bu şehri de bu ülkeyi de sevmek lafla olmaz. Boş vaatlerle yalanla dolanla sevmek asla olmaz. Sevmek hizmetle olur. Sevmek, enerjiden savunmaya, kendi göbeğini kesmekle olur. Trabzon Kandil’den sevilmez, Pensilvanya’dan sevilmez, Londra’dan sevilmez, işte burada sevilir. Fatih’in torunları, 1453’ten rahatsızlık duyanlarla aynı masaya oturanlara cevabı 14 Mayıs’ta verecektir. İstiklal mücadelesini başlatanlar, mandacı Kemal ve saz arkadaşlarını 14 Mayıs’ta tarihin tozlu raflarına atacaktır. Şehit Eren Bülbül’ün, şehit Ahmet Çamur’un hemşehrileri 14 Mayıs’ta gereken cevabı verecektir. 14 Mayıs’ta yapılan işleri yarım bırakmadan, daha büyük hedeflere koşmaya söz mü Trabzon? Van’da bez parçaları ile devletine meydan okuyanları ve onlara el sallayanları sandığa gömüyor muyuz Trabzon?

İPEK YOLUNA BAĞLANTI: Zigana Tüneli, dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olarak inşa edildi. Trabzon ile Gümüşhane arasındaki bu tünelle Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, oradan İran ve Ortadoğu’ya, yani tarihi İpek Yolu’na bağlıyoruz. Bu tünelin tasarımı, projesi, inşası, tamamen kendi mühendislerimize aittir. Zigana Dağı’nı geçilmez olmaktan çıkaran bu tünel, bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır. Vakitten, akaryakıttan, karbon salınımından sağlayacağı faydalar yanında, Karadeniz limanlarıyla ülkemizin güneyi arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz. Karşımızdaki masanın ömrü boyunca yaptığı bütün bu işlerin hepsini üst üste koyun, sonra da onla, yüzle çarpın, emin olun bir Zigana Tüneli etmez. Tünelimizle birlikte Maçka Karahava yolunu da açıyoruz. Yaklaşık 8 milyar 150 milyon liralık bir yatırım olan tünelimiz ile 6 milyar 150 milyon liralık bir yatırım olan Maçka Karahava yolumuzun bölgemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yol 30 dakika kısalacak

Zigana Tüneli 2×2 bölünmüş yol ile hizmete alınıyor. Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise en üçüncü en uzun tüneli olan Zigana’nın uzunluğu 14,5 kilometre. Yeni Zigana Tüneli çift tüp olarak 2×14,5 kilometre uzunluğu ile Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan önemli bir güzergah olacak. Zigana ile zamandan 30 dakika avantaj sağlanacak ve yol 10 kilometre kısalmış olacak. Türkiye’de ilk defa karayolu tünellerinde yapılan dikey şaft yapıları ise Yeni Zigana Tüneli’nde uygulandı. Proje ile üç istasyonun her birinde bir temiz, bir de kirli hava olmak üzere toplam altı adet havalandırma şaft yapısına yer verildi. Yeni teknikte donatılan tünelin yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak.

Orman yangınları ‘Nefes’le sönecek

Erdoğan, orman yangınlarıyla mücade için Orman Genel Müdürlüğü (OGM) envanterine alınan insanlı keşif uçağına ‘OTAĞ’ ismini vererek imzasını attı. Erdoğan, ardından TUSAŞ tarafından üretilen ve ‘NEFES’ adını verdiği T70 helikopterinin gövdesine imzasını attı.

ERDOĞAN’DAN ‘PETROL KEŞFİ’ MESAJI: YAPTIĞIMIZ HAMLELERLE KİRLİ TEZGÂHI BOZUYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye tarihinin en büyük petrol rezervini Cudi Gabar’da keşfetmenin sevincini milletle paylaştıklarını, bir dönem teröristlerin gezdiği dağlardan artık yürekleri yakan haberlerin yerine, müjdelerin geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından “Sevgili Gençler” hitabıyla yaptığı paylaşımda “Emperyalist güçlerin bölücü örgüte ve Suriye’deki uzantılarına onca silahı niçin verdiğini; ülkemizi bir terör koridoruyla niçin kuşatmak istediklerini artık daha iyi kavrıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Biz yaptığımız hamlelerle işte bu oyunu, işte bu kirli tezgâhı bozuyoruz. Terör örgütlerinin başını sınırlarımız içinde ve ötesinde ezerek, milletimizin ayağına vurulan zincirleri de kırıyoruz. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi kullanmamızın önüne geçecek herkesin hakkından gelecek, her engeli aşacağız” dedi. -ANKARA Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*